سندرم تونل کارپ و چگونگی درمان این بیماری ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : جولای 2, 2019
سندرم تونل کارپ و چگونگی درمان این بیماری ؟

در این مقاله به بررسی سندرم تونل کارپ می پردازیم و چگونگی درمان این بیماری با طب سوزنی را بیان می کنیم ؛ برای آشنایی با بیماری سندرم تونل کارپ همراه ما باشید .

همانطور که میدانید ، بعضی بیماری ها هستند که با کارهای ساده درمان می شوند و ممکن است دیگر به سراغ ما نیایند ؛ ولی بیماری ای مانند سندرم تونل کارپ یا همان نشانگان تونل مچ دستی به سادگی دست از سر ما برنمیدارند ؛ اما یک مطالعه ی جدید نشان داده که می توان از نوعی از طب سوزنی در درمان سندرم تونل کارپ استفاده کرد .

نشانگان تونل مچ‌ دستی یا سندرم تونل کارپ ، نوعی اختلال عصب مدیان در مچ دست است . در این بیماری عصب مدیان در مسیر عبورش از مچ دست تحت ‌فشار قرار گرفته و این می‌ تواند موجب بروز علائمی مانند درد مچ دست و انگشتان دست و بی‌حسی یا احساس گزگز در انگشتان دست شود.

این مطالعه از نوع خاصی از طب سوزنی استفاده‌ شده که electroacupuncture نامیده می‌ شود و در آن از سوزن‌ هایی استفاده می‌ شود که جریان الکتریکی را از خود عبور می‌ دهند.

درمان‌ های رایج سندرم تونل کارپ ، استفاده از آتل یا اسپلینت مچ دست برای ممانعت از خم شدن آن ، تزریق کورتیکوستروئید در کانال مچ‌ دستی و یا در موارد شدید و مقاوم به درمان استفاده از عمل جراحی است.

در مطالعه ذکرشده ، محققان در 181 بیمار مبتلابه سندرم تونل کارپ خفیف یا با شدت متوسط از طب سوزنی همراه با جریان الکتریکی استفاده کردند ، در هر بیمار به‌ طور متوسط 13 جلسه از این روش درمانی استفاده شد و نتایج نشان‌ دهنده کاهش علائم بیماری بود.

محققان میگویند استفاده از طب سوزنی همراه با جریان الکتریکی روشی کم‌ خطر و مؤثر در درمان سندرم تونل کارپ است.

منبع : ایران ارتوپد

اشتراک گذاری این مطلب در :