جدیدترین مطالب امروز

سم السمک گیاه بومی هند و مالزی با اسم های چندگانه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

سم السمک گیاه بومی هند و مالزی با اسم های چندگانه

سم السمک از جمله گیاهان دارویی است که در هند و مالزی رشد می کند. برگ ، ریشه و میوه این گیاه نسبت به ترکیبات درونی به شکلی خاص مورد استفاده قرار می گیرند .

مانند اکثر خوراک های رایج درهند ، سم السمک هم به پیروی از همان طعم و زائقه ، گیاهی تند و البته تلخ است ، علت این تلخی ترکیبات شیمیایی موجود در گیاه می باشد که اکثر آن ها علاوه بر خواص درمانی با مقادیر زیادی سم همراه هستند .

امروزه در ایران برای معالجه های برگرفته از طب سنتی از سم السمک ( دو نام رایج دیگر این گیاه ماهی زهرک و سم الحوت است ) نیز استفاده می شود ؛ مصارف درمانی سم السمک در بخش میوه ی این گیاه که حالتی گوشتی داشته و دانه هایی را در دل خود جای داده است به شکل ضماد می باشد اما از برگ سم السمک برای تهیه دمنوش یا جوشانده نیز بهره گرفته می شود .

به طور کلی سم السمک را می توان در سه بخش در نظر گرفت : برگ های کشیده و نوک تیز ، شکوفه های سفید و میوه ی گوشتی شکلی که به رنگ های تیره تا روشن رشد می کنند .

با ترکیبات درونی میوه سم السمک آشنا شوید :

از مهم ترین ترکیبات درونی سم السمک می توان به آلکالوئیدها اشاره کرد ، آلکالوئیدها مهم ترین ترکیبات یافت شونده در گیاهان با نقش دارویی هستند که سم السمک نیز از آن ها مستثنی نیست ؛ آلکالوئیدها انواع مختلفی دارند از جمله مرفین ، کدئین و… که سم السمک دارای نوع منیسپرمین می باشد ، پیکروتوکسین نیز دیگر آلکالوئید موجود در سم السمک و همان ماده سمی تلخ مزه ی این گیاه است .

درمان شپش و بیماری های پوستی :

اگر از ماده ی درونی سم السمک خمیری به عنوان پماد درست کنید می توان از آن در استفاده های موضعی ( بدن و سر ) برای درمان ناراحتی های پوستی و شپش زدایی استفاده کرد .

تفاله ی سم السمک را دور نریزید :

برگ سم السمک را می توان به شکل دم کرده استفاده کرد ، نوشیدن دم کرده ی برگ های سم السمک درمان کننده ی ناراحتی های احتمالی معده است ، همچنین مانند گیاه جعفری ، عادت ماهانه را باز می کند ( دم کرده ی ریشه سم السمک نیز در این خاصیت با برگ آن نقطه اشتراک دارد ) . در این بین برگ های له شده را دور نریزید ، برگ ها را به دوطرف شقیقه مالیده و تاثیر شگفت انگیز آن ها را در درمان سردرد مشاهده کنید .

علاوه بر برگ ها ، ریشه ی سم السمک را هم می توان به عنوان خوراکی مورد استفاده قرار داد ، البته به شرط آنکه مانند برگ ها از دم کرده ی ریشه استفاده کنید . خواص دم کرده ی ریشه سم السمک شامل رفع سوءهاضمه ، تب و همانطور که پیش از این اشاره شد باز کردن عادت ماهانه است .

مرتبط ها

قالب خبری