جدیدترین مطالب امروز

سلامت معنوی چگونه به ارتقای سلامت اجتماعی کمک میکند ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

سلامت معنوی چگونه به ارتقای سلامت اجتماعی کمک میکند ؟

در این مقاله قصد داریم درخصوص سلامت معنوی و تأکید بر اهمیت آن در ارتقای سلامت روانی و اجتماعی بگوییم. پیشنهاد می کنیم به نشست برگزار شده در این خصوص توجه کنید.

قبل از هر چیز بد نیست تعریفی درخصوص سلامت معنوی ارائه کنیم :

سلامت معنوی بعد مهمی از سلامت افراد محسوب می‌شود که محققین و صاحب ‌نظران در سراسر جهان تعاریفی برای آن ارائه کرده‌اند و شباهت‌ها و تفاوت‌های فاحشی در تعاریف ارائه شده و دیدگاه‌های مربوطه به چشم می‌خورد.
این تفاوت‌ها و شباهت‌ها ناشی از شرایط اجتماعی محققین، فرهنگ‌ها و اعتقادات مذهبی یا عدم اعتقاد مذهبی افراد است.
با توجه به مشکلات پیش‌روی تحقیق در این حوزه، بایستگی رسیدن به تعریفی جامع و مورد توافق به‌طور جدی احساس می‌شود که امکان مقایسه، تعمیم، توسعه و کاربردی ‌کردن تحقیقات را در این زمینه موجب شود.

به طور خلاصه می توان گفت که : سلامت معنوی به‌عنوان احساسی درونی و رضایت ‌بخش توام با ارتباطات سازنده با خود و دیگران و وجود متعالی در چهارچوب فرهنگی خاص هر جامعه تعریف می‌شود که به معنادار کردن زندگی و مرگ می‌انجامد.

حال به نشستی در این باره توجه کنید :

معاون بهداشت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اهمیت مبحث سلامت معنوی گفت : باید بر روی سلامت معنوی کار کرد تا از این طریق سلامت روانی و اجتماعی ارتقاء پیدا کند.

آقای دکتر کمال حیدری در بازدید از دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت در نشستی با مدیران این دفتر گفت: مشارکت مردم و نهاد‌ها نقش بسزایی در پیشبرد اهداف حوزه سلامت روان دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت افزود: باید بحث سلامت روان و سلامت اجتماعی را در استان‌ها رصد کنیم و ضمن یافتن گروه‌های درگیر، با هم افزایی حوزه درمان و تقویت مبحث ارجاع، گره‌های موجود در این مسیر را برطرف نماییم.

آقای دکتر حیدری استفاده از ظرفیت‌های موجود سایر سازمان‌ها و نهاد‌ها را با اهمیت خواند و گفت: ظرفیت بزرگ شهرداری‌ها و همچنین همکاری تأثیرگذار بسیج می‌تواند تعیین کننده باشد.

وی افزود: حضور میدانی کارشناسان و مدیران این حوزه در سراسر کشور و آشنایی دقیق و نزدیک با مشکلات حوزه سلامت روان باید بیش از پیش ادامه داشته باشد.

گفتنی است، در این نشست آقایان دکتر مصطفی رضائی رییس مرکز مدیریت شبکه و دکتر احمد حاجبی مدیرکل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد حضور داشتند.

منبع : iribnews

مرتبط ها

قالب خبری