جدیدترین مطالب امروز

سفید کردن دندان با روشهای ساده و خوشمزه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : زیبایی

سفید کردن دندان با روشهای ساده و خوشمزه

شاید یکی از دغدغه های بعضی از افراد، سفیدی دندان هایشان باشد که به دلیل رعایت نکردن برخی چیزهای ساده ، رنگ دندان هایشان برگشته و آنگونه نیست که دلشان میخواهد !

زرد شدن و یا تیره شدن دندان ، ممکن است علل مختلفی داشته باشد که اگر دلیل ذاتی و یا مصرف دارو برای بیماریهای خاص در دوران کودکی را کنار بگذاریم به عمده دلیل آن که بی توجهی خود افراد هست ، خواهیم رسید.

خیلی از ما انسانها روزانه در حال مصرف مقدار زیادی مایعات رنگی مانند : قهوه ، نوشابه ، شربتهای مختلف ، چای و … هستیم و بعد انتظار داریم که دندان های سفیدی هم داشته باشیم !

این توقع به راحتی حاصل نخواهد شد و برای رسیدن به آن تلاش خودتان حرف اول را میزند.

البته اگر دندان‌ های شما سالم ‌اند و به دلیل بیماری یا مشکل خاصی دچار تغییر رنگ نشده ‌اند، همان رنگ واقعی دندان‌ هایتان را (هر چند کمی هم زرد باشد) بپذیرید و با آن کنار بیایید و مجذوب روشهای شیمیایی برای سفید کردن دندان هایتان نشوید.

در این مطلب راهکارهای طبیعی و بدون خطری را با هم مرور خواهیم کرد که بدانیم چگونه میشود دندان های سفیدتری داشته باشیم ؟ ( امیدواریم که این روشها برای دندان های شما مؤثر واقع شود ! )

ابتدا به برخی از دلایل تغییر رنگ دندان ها اشاره میکنیم :

این دلایل ممکن است شامل مصرف داروهای مختلف، بیماری‌ های مختلف در دوران کودکی و جنینی، ضربه خوردن به دندان‌ ها، بیماری‌ های خاص ساختمانی در دندان ‌ها و نیز درمان‌ های مختلف دندانپزشکی باشد.

اما در کنار همه این دلایل، رنگدانه‌ ها یکی از اصلی‌ ترین علل برای تغییر رنگ دندان‌ ها هستند. رنگدانه‌ های موجود در مواد غذایی، مواد رنگی موجود در رژلب ‌ها و حتی ذرات معلق رنگی موجود در هوا می‌ توانند در خلل و فرج موجود روی دندان‌ ها بنشینند و در طول زمان و با تکرار، روی دندان ‌ها ثابت شده و تغییر رنگ دندان‌ ها و تا حدی تیرگی آنها را موجب شوند.

در خوراکی‌ هایی مثل چای، قهوه، شکلات، میوه‌ های رنگی مثل آلبالو و گیلاس، آب ‌میوه‌ های رنگی و… رنگدانه‌ های زیادی وجود دارد و کسانی که عادت دارند مقدار زیادی از این مواد را به صورت مرتب و روزانه مصرف کنند، باید منتظر دندان ‌های تیره ‌تری باشند.

حال چه کنیم که دندانهای سفیدتری داشته باشیم ؟

1- چای ‌تان را کم‌ رنگ بنوشید : مصرف مواد غذایی رنگی، دندان ‌ها را تیره می ‌کند، به همین دلیل از مصرف مرتب و مداوم چای و قهوه و نوشابه خودداری کنید. ضمنا قهوه‌ تان را نیز رقیق تهیه کنید تا رنگدانه‌ ی کمتری روی دندان‌ هایتان بنشیند.

2- نوشیدنی ‌های رنگی را حتی ‌الامکان با نی بنوشید تا تماس آنها با دندان‌ هایتان کم شود و بلافاصله پس از مصرف خوراکی‌ های رنگی، دندان‌ هایتان را با آب شستشو دهید.

3- ماسک توت ‌فرنگی برای دندان‌ هایتان بگذارید : توت‌ فرنگی دارای آنزیمی است که درست مثل یک سفید‌ کننده عمل کرده و دندان‌ ها را سفید می ‌کند ! بنابراین توت‌ فرنگی را پوره کنید و با آن روی دندان ‌هایتان را ماساژ دهید و بگذارید این سفید کننده طبیعی چند دقیقه ‌ای روی دندان‌ هایتان بماند. بعد دندان ‌هایتان را شستشو دهید و مطمئن شوید که تمام ذرات توت‌ فرنگی از روی دندان ‌تان پاک شود، چون باقی ماندن قند موجود در توت فرنگی روی دندان ‌ها ممکن است موجب پوسیدگی شود.

4- هویج و بروکلی خام گاز بزنید : می ‌توانید رنگدانه‌ ها را به روش فیزیکی و با کمک سایش هم از روی دندان‌ ها پاک کنید. برای این کار، سبزی‌ ها و میوه‌ های سفت را گاز بزنید. هویج، سیب، خیار، بروکلی و حتی سیب‌ زمینی خام از این گروه خوراکی ‌ها هستند که با مصرف آنها با یک تیر دو نشان خواهید زد : 1- هم دندان‌ های سفید تری دارید. 2- هم مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی و… به بدنتان می ‌رسانید.

5- صد البته مسواک را فراموش نکنید : لااقل روزی دو بار مسواک بزنید و هفته‌ ای یکی دو بار (نه بیشتر) از خمیر دندان سفید کننده استفاده کنید. هر از گاهی هم سری به دندانپزشک بزنید تا اگر لازم است به کمک جرم ‌گیری و برس دندان ‌های شما را تمیز کند.

6- آدامس بجوید، البته آدامس های بدون قند : جویدن آدامس بدون قند بین وعده ‌های غذایی، کمک می ‌کند تا بزاق بیشتری در دهان شما ترشح شده و به صورت طبیعی دندان ‌های شما شسته شده و رنگدانه ‌ها تا حدی از روی دندان‌ های شما پاک شوند.

7- در انتخاب رژ لبتان دقت کنید : رنگ‌ های تیره رژلب، دندان‌ های شما را سفیدتر نشان می‌ دهد. پس یکی دو درجه رنگ رژ لبتان را تیره‌ تر کنید تا تاثیر آن را بر زیبایی دندان‌ هایتان ببینید.

فقط مراقب باقی ماندن اضافات رژلب روی دندان‌ ها باشید، زیرا باعث تیره شدن آنها می ‌شود. ( برای جلوگیری از این مشکل ، بعد از اینکه رژلب زدید، با زبان روی دندان‌ ها را تمیز کرده و اضافه‌ های آن را از روی دندان‌ هایتان پاک کنید. )

مرتبط ها

قالب خبری