جدیدترین مطالب امروز

سفر و اقتصاد دو کلمه متناقض در سبک زندگی امروزی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

سفر و اقتصاد دو کلمه متناقض در سبک زندگی امروزی

سفر می تواند از لذت بخش ترین جنبه های زندگی ما باشد به شرطی که مواردی کوچک و مهم را در آن رعایت کنیم ؛ به عنوان مثال استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی در شهر مقصد به جای تاکسی و…

اقتصاد خانواده از کوچکترین زیرمجموعه های مطرح در یک جامعه است ، به این شکل که در این مبحث با مدیریت مالی و در نتیجه کاهش هزینه ها و مدیریت درآمد محدود آشنا می شویم . با توجه به روندی که از پیش رو گذراندیم ، در می یابیم که اقتصاد یک جامعه از کوچکترین نهاد آن یعنی خانواده نشأت می گیرد . اکنون این پرسش پیش می آید که سفر رفتن جزو کدام دسته از مخارج خانواده محسوب می شود ؟ ضروری یا غیر ضروری !؟

اقتصاد خانواده نوعی علم خانه داری به شمار می رود ، در خانه و خانه داری ، علاوه بر سفر رفتن که صورت مسئله ی ما است ، مخارج اصلی ای مانند : قسط های مهم ، کرایه خانه ، قبوض ، خوراک واجب و از این دست هزینه ها وجود دارد ؛ همچنین امروزه کمتر کسی را می توان یافت که سعی در ایجاد تعادل بین درآمد محدود خود و مخارج پیش رو ، امری غیرضروری برایش به حساب آید .

اگر تا به اینجا سفر رفتن را جزو نیازهای غیرضروری قرار داده اید ، حتما در ادامه با ما همراه باشید .

سفر رفتن جزو مخارج ضروری به حساب می آید که متأسفانه با مدیریت غلط ، اکثر خانواده ها باید از آن فاکتور بگیرند ؛ مطمئن باشید که افزایش درآمد برابر با افزایش هزینه ها خواهد بود و چیزی که در این بین می تواند تاثیرگذار باشد تنها و تنها مدیریت است .

سفر رفتن و دیدن مناظر و آداب و رسوم مختلف ، علاوه بر ایجاد تنوع و بهبود وضع روحی افراد ، کارآیی فرد را در زندگی شغلی و اجتماعی و …. بالا برده و همچنین مانع از بروز آلزایمر می شود . اما چگونه می توان سفر رفتن را بر پایه ی اقتصاد چنان برنامه ریزی کرد که هم از لذت کافی بهره مند شد و هم ضربه ی مالی سنگینی به خانواده وارد نشود ؟

فصل مناسب را انتخاب کنید ! عزم سفر در ماه هایی مانند تعطیلی مدارس و یا اعیاد خاص ، خود می تواند منجر به افزایش هزینه ها شود ؛ به این علت که هزینه ی بلیط در بالاترین سطح خود قرار دارد . چه بسا در فصولی که اکثر مردم تمایلی به سفر رفتن ندارند و یا شرایط آن ها اجازه نمی دهد بتوانید از تخفیف خوبی هنگام تهیه بلیط برخوردار شوید ؛ همچنین بودجه ای را برای سفر در نظر بگیرید ؛ این کار باعث می شود این احساس از شما دورگردد که سفر به منابع پس انداز شما ضربه وارد کرده است .

برنامه ریزی داشته باشید . اگر شما بخواهید در تمام روزهای سفر خود ، هتل پنج ستاره ای را برای اقامت انتخاب کنید و صبحانه ، ناهار و شام خود را در بهترین رستوران ها میل کنید ، موزه و مراکز خرید با ورودی بالا را برای بازدید برگزینید ، قطعا با مشکل روبرو خواهید شد ! برای بهره بردن از خوراک محلی منطقه ی مورد نظر ، پارک و مراکز خاص و… و همچنین همراه کردن اقتصاد با سفر ؛ می توان از چادر یا مراکز مخصوص مسافران برای استراحت شبانه ، بجای هزینه های سنگین اقامت در هتل استفاده کرد ؛ می توان یک روز را به رستوران رفتن و میل نمودن خوراک محلی آن منطقه اختصاص داد و در مابقی ایام از تغذیه ای مناسب تر و از پیش تامین شده استفاده کرد و…

تمامی این مخارج با چشم پوشی از خرج های نمایشی امکان پذیر است ، به این معنا که مبلغی را که می خواهید سالانه مبلمان را تعویض کنید ( درصورتی که ضرورتی در این کار احساس نمی شود ) برای خرج سفر خود کنار بگذارید .

اکنون قدری فکر کنید و سفر را که می توان از مهم ترین موارد لازم برای سلامت روحی برشمرد ، با مخارج گزاف و بیهوده ( مانند سوغاتی های گران قیمت و… ) مقایسه کنید ؛ به راستی اهمیت کدام یک بیشتر بوده و ارزش هزینه کردن را دارند ؟

مرتبط ها

قالب خبری