جدیدترین مطالب امروز

سرکه را بیشتر از گذشته بشناسید ( بخش اول )

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

سرکه را بیشتر از گذشته بشناسید ( بخش اول )

در بخش اول مربوط به سرکه ، با تعریف سرکه ، تولید سرکه ، انواع سرکه ، طرز تهیه 4 نوع سرکه و همچنین برخی از دانستنیهای مربوط به سرکه آشنا خواهید شد.

تعریف سرکه :

سرکه مایعی ترش است که از اکسید شدن اتانول موجود در آب سیب، آبجو و موادی از این قبیل به دست می‌ آید. معمولاً ۳ تا ۵ درصد از حجم سرکه‌ ها، اسید استیک می‌ باشد. البته سرکه ‌های طبیعی، اسید تاتاریک و جوهر لیموی کمتری دارند.

تولید سرکه :

معمولاً با اضافه نمودن مادر سرکه به آب سیب یا امثال آن ، سرکه تهیه می‌ کنند. عمل اکسید شدن را باکتری اسید استیک انجام می‌ دهد. این باکتری در سال 1864 میلادی توسط لویی پاستور کشف شد.

برخی از انواع سرکه عبارتند از : سرکه مالت ، سرکه سفید ، سرکه شیر ، سرکه سیب ، سرکه انگور ، سرکه نارگیل ، سرکه خرما ، سرکه نیشکر ، سرکه عسل ، سرکه برنج ، سرکه بالسامیک و سرکه حنایی رنگ.

نحوه ی تهیه ی 4 نوع از انواع گوناگون سرکه :

1- سرکه مالت

این نوع سرکه را با مالت کردن جو درست می‌ کنند. در فرایند مالت کردن ، نشاسته موجود در دانه جو به قند تبدیل می ‌شود. سپس از این قند ، آب جو پدید می ‌آید که با گذشت زمان ، این ماده تبدیل به سرکه می‌ شود. روشی دیگر ، استفاده از محلول 4 ـ 8 درصدی اسید استیک است که با استفاده از کارامل ، آن را رنگی کرده اند.
مردمان آمریکایی و انگلیسی معمولاً از سرکه مالت همراه با غذای ماهی و سیب زمینی سرخ کرده استفاده می ‌کنند.

2- سرکه سفید

این نوع سرکه را با تقطیر سرکه مالت تهیه می ‌کنند. البته می ‌توان آن را تنها با مخلوط نمودن اسید استیک با آب هم تهیه نمود.

3- سرکه حنایی رنگ

این نوع سرکه بسیار معطر است که مواد تشکیل دهنده آن را باید مدت زیادی بگذارند بماند تا این نوع سرکه تولید شود. سرکه حنایی رنگ در کشور ایتالیا تهیه می‌ شود.

4- سرکه برنج

مردمان ژاپن دوست دارند که سرکه خود را با برنج تهیه کنند. این سرکه ، خوشمزه است و با انواع غذاها مصرف می ‌شود. سرکه برنج از تخمیر شراب برنج که مردم ژاپن از آن استفاده می ‌کنند، تهیه می‌ شود و مزه غذا را دلچسب ‌تر می ‌کند. رنگ آن طلایی است و نسبت به سرکه‌ های اروپایی ، طعم ملایم‌ تری دارد.

برخی از دانستنیهای مربوط به سرکه :

1- مدتها پیش سرکه را عامل سرطان زا می دانستند، ولی در حال حاضر تا اندازه ای آنرا عامل مبارزه با مواد تولید کننده ی سرطان (کانسروژن) به حساب می آورند. لذا تعدادی از دانشمندان متخصص، استعمال سرکه را برای اشخاصی که مبتلا به سرطان هستند و یا استعداد ابتلا به آن را دارند، تجویز می کنند که این مربوط به میزان اسیدیته یا PH آن می باشد.

2- در رژیم نمک (زیان نمک و نخوردن آن) استعمال سرکه مناسب است، چون سرکه نمک موجود در میوه ها را تحریک و زیاد نموده و از راه عرق کردن بدن خارج می نماید. در رژیم گوشت نیز مانند رژیم نمک عمل می نماید، ( البته بایستی بدانید که برای مبتلایان به بیماری کبد مناسب نیست. )

3- سرکه برای جلوگیری از چاقی و لاغری و همچنین در رژیم ضد دیابت نیز بسیار نافع است. البته این نکته را نیز بخاطر داشته باشید که در رژیم روماتیسم، بایستی سرکه را با انگور فرنگی سبز Cassis و عسل مخلوط کرده و میل نمایید.

4- از آنجاییکه سرکه ، نوعی ماده پاک کننده خنثی و ارزان قیمت محسوب میشود که به محیط زیست هم هیچ آسیبی نمی ‌رساند (بر خلاف برخی مواد پاک کننده). به همین دلیل معمولا از سرکه ی سفید برای پاک کردن نیز استفاده می ‌شود. برای مثال ، مخلوط آب و سرکه (یک قسمت سرکه و چهار قسمت آب) قادر است تا شیشه ‌های پنجره را بخوبی تمیز کند. اگر احساس می ‌کنید که پس از تمیز کردن شیشه‌ ها با سرکه ، شیشه‌ ها چرب شده‌ اند، نصف قاشق غذاخوری ، صابون مایع به مخلوط اضافه کنید. این صابون مایع ، هر گونه لک و چربی شیشه را از بین می ‌برد.
همچنین لوله ها را نیز می‌ توان با استفاده از مخلوط سرکه ی سفید و جوش شیرین تمیز کرد. پس از مدت زمان معین ، چند گالن آب داخل لوله بریزید تا اثر سرکه و جوش شیرین کاملاً از بین برود.

در بخش بعدی با خواص مهم سرکه آشنا خواهیم شد.

مرتبط ها

قالب خبری