جدیدترین مطالب امروز

سرطان سینه از شایع ترین بیماری های در حال افزایش

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

سرطان سینه از شایع ترین بیماری های در حال افزایش

سرطان سینه از شایع ترین بیماری های در حال رشد بین جوامع انسانی است و دومین علت مرگ و میر به شمار می رود ، سن ابتلا به این بیماری معمولا بالای 50 سال می باشد .

سرطان سینه ( یا سرطان پستان ) از شایع ترین بیماری ها در بین خانم ها می باشد و در آمار جهانی دومین علل مرگ و میر به شمار می رود . شیوع سرطان سینه در خانم های بالای 50 سال ( به عبارتی قشر مادر ) بیشتر می باشد .

در خصوص این پندار که گفته می شود در کشور ما به دلیل بافت جمعتی جوان سن ابتلا به سرطان سینه یک دهه پایین تر است باید گفت شاید این موضوع در دوره ای صحت داشته اما امروزه سن ابتلا به سرطان سینه در ایران نیز رو به افزایش است ، ولی در حالت کلی میزان مبتلایان به سرطان سینه بیشتر شده است . علاوه بر مصرف دارو های هورمونی و بالا رفتن سن ازدواج بسیاری عوامل دیگر در زمینه سازی های ایجاد سرطان سینه خصوصا در قشر جوان نقش دارند .

در این راستا پژوهشکده ی سرطان سینه در ایران در حال فعالیت است ، در این پژوهشکده کار های درمانی و آموزشی در کنار هم و به صورت مکمل انجام می شوند و پژوهش هایی به منظور بالا بردن سطح درمانی انجام می شود .

روش های درمانی به کار گرفته شده در راه بهبود سرطان سینه نسبت به شرایط هر بیمار متفاوت است و راهکار های متفاوتی را نیازمند است ، تشخیص بهترین راه درمان برای هر فرد با کمک علم ژنتیک و انفورماتیک راحت تر و قابل اعتماد تر شده است . از جمله تغییراتی که در روش های درمانی سرطان سینه صورت گرفته است به حفظ بافت سینه در عمل های جراحی می توان اشاره کرد ؛ در این راستا غدد مربوط به درمان که در زیر بغل قرار دارند کمتر دستکاری می شوند و تا حد امکان تلاش می شود فرم و شکل سینه کاملا حفظ شود ، به عبارتی در حین عمل جراحی برای درمان سرطان سینه یک جراحی پلاستیک سبک نیز به وقوع می پیوندد .

در این پژوهشکده که برای تحقیق و درمان در خصوص سرطان سینه راه اندازی شده است تیم های مختلف در بخش های گوناگونی به فعالیت می پردازند ؛ از جمله گروه پژوهشی سرطان پستان که به درمان و مطالعه پیرامون مجموع بیماری های موجود در این حوزه می پردازد . از دیگر گروه ها گروه مبتلایان به سرطان و ژنتیک سرطان هستند که هر کدام به ترتیب کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان سینه را پس از درمان کنترل می کنند ( تا شخص بتواند از نظر روانی ، جسمی و جنسی به زندگی طبیعی خود بازگردد ) و در نهایت نتایج درمانی و پژوهش های نوین را در کنگره ی ملی ارائه می دهند ( همچنین با چاپ کتب و مقالات مختلف علم حاصل شده را گسترش می دهند .

گروه آماری در زمینه ی سرطان سینه اکثرا از افراد سالم و حداقل از بیماران مبتلا به سرطان سینه انتخاب می شوند ، به این صورت که خانم ها برای کنترل وضعیت هر 2 سال یکبار و یا هر 1 سال یکبار ( با توجه به سن و شرایط حاکم ) به این مرکز مراجعه کرده و یک سری پروتکول های جهانی که برای تمام خانم ها حالت استاندارد دارد و بسیار حائز اهمیت است به صورت دوره ای کنترل می شود .

تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه بیماری برای جلوگیری از آن و یا بهبود کامل آن ( به امید خدا ) بسیار موثر است .

مرتبط ها

قالب خبری