سرطان روده و رابطه این بیماری با عمل تخمدان !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 18, 2019
سرطان روده و رابطه این بیماری با عمل تخمدان !

شاید برخی از افراد از این موضوع غافل باشند که عمل تخمدان میتواند باعث بروز برخی بیماری ها نظیر سرطان روده شود ؛ در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم .

خانم هایی که عمل برداشتن تخمدان انجام می دهند ، بهتر است بدانند که در معرض انواع مشکلات روده ای ممکن است قرار بگیرند و سرطان روده سلامتی آن ها را تهدید میکند .

طبق یافته های یک مطالعه ی گسترده در این خصوص ، زنانی که تخمدان های شان برداشته می شود ، بیش از میانگین ، در معرض خطر ابتلا به سرطان روده قرار دارند .

محققان انجمن سرطان آمریکا طبق مطالعه ای ، دریافته اند که در بین حدود ۱۹۶ هزار زن سوئدی که تخمدان شان برداشته شده بود ، ریسک ابتلا به سرطان روده در مقایسه با زنان هم سن و سال شان ، ۳۰ درصد بیش از حالت معمول بود .

دکتر جوزفین سگلمن ، با اذعان به اینکه این مطالعه با محدودیت هایی رو به رو بوده است عنوان می کند : ” از لحاظ بیولوژیکی ، این احتمال وجود دارد که برداشتن تخمدان ، بر ریسک بروز سرطان روده تاثیر داشته باشد . ”

وی همچنین در ادامه توضیح می دهد : ” مطالعه ای دیگر نشان داده است که هورمون های جنسی ، بر ابتلا به سرطان روده تاثیر می گذارند . برخی ها ، مطالعات هورمون درمانی بعد از یائسگی و مصرف قرص های ضدبارداری را با کاهش ریسک ابتلا به سرطان روده مرتبط می دانند “.

به گفته وی ، در مطالعات آزمایشگاهی ، مشخص شده است که استروژن مانع از رشد سلول های سرطان روده می شوند .

یافته های این مطالعه نشان داد زنانی که هر دو تخمدان شان را برداشته بودند ، ۲.۳ برابر بیشتر از زنانی که فقط یک تخمدان شان را برداشته بودند ، در معرض ابتلا به سرطان روده قرار داشتند .

منبع : مهر

اشتراک گذاری این مطلب در :