جدیدترین مطالب امروز

سرطان روده بزرگ با علائم متعدد و بعضا خطرناک !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

سرطان روده بزرگ با علائم متعدد و بعضا خطرناک !

امروز با زبان پزشک خانواده یک جم ، میخواهیم شما را با برخی از علائم سرطان روده بزرگ که بعضا علامت های خطرناکی نیز هستند ، آشنا سازیم .

یکی از واضح ترین علائم و نشانه های سرطان روده بزرگ ، خونریزی از رکتوم ( راست روده ، که قسمت انتهایی روده بزرگ در انسان است ) می باشد .

علائم دیگری نیز برای این بیماری وجود دارد که در ادامه با 5 نمونه از آنها در این رابطه آشنا خواهید شد .

1- کم خونی :
تشخیص کم خونی ، ممکن است اولین نشانه برای ابتلا به خونریزی داخلی باشد ، حتی اگر شما هیچ نشانه ی دیگری نداشته باشید !
کم خونی کمتر از بقیه ی موارد نشان دهنده ی سرطان روده بزرگ خواهد بود ، اما اگر مردی به کم خونی مبتلا باشد ، باید وجود خونریزی در قسمتی از بدن را در نظر بگیرد .
در برخی از موارد ، حتی بعید نیست فردی تا 6 ماه هم خونریزی داخلی داشته باشد و بعد از مدتی ، خون در مدفوع وی ظاهر گردد .
از نشانه هایی که برای کم خونی میتوان اشاره کرد ، خستگی و سرگیجه می باشد .

2- تنگی نفس :
یکی دیگر از اثرات جانبی ابتلا به خونریزی داخلی ، تنگی نفس است .
اگر شما مبتلا به استفراغ خونی یا خونریزی تهاجمی نباشید ، بدن پلاسمای بیشتری را بدون ایجاد آهن و یا گلبول های قرمز بیشتر وارد خون می کند و این روند اگرچه از خونریزی بیشتر جلوگیری می کند ، اما توانایی خون برای حمل اکسیژن کم می گردد . به همین دلیل است که متوجه می‌ شوید در بعضی کارها ، نفس کم آورده و تنگی‌ نفس پیدا می ‌کنید .

3- احساس نفخ :
انسداد عبور مواد غذایی از روده بزرگ و یا برگشت آنها به عقب ، باعث بروز احساس نفخ می گردد ؛ عوامل دیگری هم هستند که احساس تورم یا کرامپ ایجاد می کنند ، اما اگر علائم شکمی باقی و پایدار ماند ، از نظر ابتلا به سرطان روده بزرگ باید به پزشک تان مراجعه کنید . علاوه بر این ، درد پایدار در قسمت راست شکم نیز ، شاید به این معنی باشد که بیماری به کبد گسترش یافته است .

4- یبوست شدید :
یبوست یک مشکل رایج در اکثر افراد است و به تنهایی مشکل ساز نخواهد بود ، اما اگر این عارضه همراه با درد شدید و دائمی باشد ، می تواند علامتی برای سرطان روده بزرگ محسوب شود .

5- تغییر رنگ مدفوع :
خونریزی از مقعد ، همیشه به صورت خون قرمز روشن نیست ، بلکه مشاهده ی مدفوع تیره رنگ نیز می تواند نشانه ای از ابتلا به خونریزی باشد .

پس درنتیجه :

اگر احیانا متوجه هر کدام از علائم فوق که درخصوص سرطان روده بزرگ عنوان شد ، گشتید ، مراجعه به پزشک ، کاری الزامی برای تشخیص درست می باشد .
توصیه ها بر این است که هر مورد غیر طبیعی و پایدار را با پزشک تان در میان بگذارید زیرا ، هر بیماری دیگری و منجمله ، سرطان روده بزرگ ، هرچه در مراحل اولیه تشخیص داده شوند ، امکان درمان بیشتر مؤثر تر آن ها فراهم است .

مرتبط ها

قالب خبری