سرطان دهان و آشنایی هرچه بیشتر با این بیماری

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : اکتبر 13, 2018
سرطان دهان و آشنایی هرچه بیشتر با این بیماری

در این مقاله قصد داریم درباره یکی از انواع سرطان های شایع بخصوص در مردان صحبت کنیم ؛ سرطان دهان که می تواند عوامل گوناگونی در ابتلا به آن مؤثر باشد !

در دنیای امروزه بیماری سرطان روز به روز گسترش بیشتری پیدا می کند و افراد زیادی قربانی این بیماری می شوند.
تشخیص سریع این بیماری تا حدود زیادی در روند درمان آن موثر خواهد بود.پیشگیری از این بیماری همواره مورد توجه افراد جامعه بوده است.
یکی از شایع ترین سرطان های دنیا سرطان دهان است که ابتلا به آن در مردان بیشتر از زنان است.

سالیانه حدود 2/1 میلیون بیمار در دنیا مبتلا به سرطان دهان می‌شوند. با وجود آن که این سرطان در ناحیه‌ای بروز می‌کند که به راحتی امکان معاینه توسط پزشک را دارد، بیشتر از دوسوم سرطان‌های دهان در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می‌شوند که سلول‌های سرطان گسترش یافته و به غدد لنفاوی یا سایر نقاط متاستاز داده‌اند.

به‌طور تقریبی، سالیانه 150هزار بیمار بر اثر ابتلا به سرطان دهان جان خود را از دست می‌دهند و بسیاری نیز از عوارض ناشی از راهکارهای درمانی رنج می‌برند. متخصصان، دانشمندان، فعالان و متخصصان بهداشت عمومی به دنبال راهکاری برای کاهش ابتلا به این سرطان هستند.

مهم‌ترین علل بروز سرطان دهان :

سرطان دهان ممکن است در هر قسمتی از دهان شامل سطح زبان، روی لب‌ها، داخل چانه، روی لثه‌ها، روی سقف دهان و کف دهان، روی لوزه‌ها و نیز روی غدد بزاقی ایجاد شود. در واقع، سرطان دهان در گروه سرطان‌های سر و گردن قرار می‌گیرد و معمولا با درمان‌های مشابه این بیماری‌ها درمان می‌شود. سرطان دهان بیشتر در حدود 40 سالگی بروز می‌کند. مصرف دخانیات شامل دخانیات بدون دود و نیز کشیدن سیگار، قلیون، پیپ و حتی جویدن آدامس نیکوتین و مصرف بیش‌ازحد مشروبات الکلی از عمده‌ترین علل بروز سرطان دهان هستند. علاوه‌بر این، افرادی که مقادیر زیادی گوشت قرمز، گوشت‌های فرآوری شده و غذاهای سرخ شده مصرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان دهان قرار دارند. همچنین، کسانی که مبتلا به بیماری برگشت اسید معده یا رفلاکس معده هستند نیز به دلیل آن‌که اسید معده به مری برگشت می‌کند، بیشتر مبتلا به سرطان دهان می‌شوند.

علائم را جدی بگیرید !

با توجه به هشدارهایی که همیشه نسبت به مراجعه به دندانپزشک داده می‌شود، بسیاری آن را نادیده می‌گیرند و همین مساله افراد را در معرض ابتلا به انواع بیماری‌ها ازجمله سرطان دهان قرار می‌دهد. بیشتر بیماران در مراحل اولیه شروع سرطان دهان بدون علامت هستند و علائم آنها قابل‌تشخیص نیست. افراد سیگاری و مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی به دلیل خطراتی که آنها را تهدید می‌کند، باید مرتب برای چکاپ و بررسی به پزشک مراجعه کنند.

از علائم سرطان دهان می‌توان به این موارد اشاره کرد :

تکه‌تکه شدن پوشش دهان و زبان که معمولا این تکه‌ها قرمز یا قرمز و سفید هستند
زخم‌هایی که بهبود نمی‌یابند
زخم‌های دهانی که از بین نمی‌روند
تورم در دهان که بیش از سه هفته ادامه یابد
ایجاد توده یا ضخیم‌شدن پوست یا پوشش داخلی دهان
درد هنگام بلع غذا
لق‌شدن دندان‌ها بدون هیچ دلیلی
در افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند دندان‌ها به خوبی در دهان جا نمی‌افتند
درد و سختی در ناحیه آرواره
گلودرد
احساس گیرکردن چیزی در گلو
درد زبان
خشن‌شدن دهان و درد گردن که از بین نمی‌رود
در صورت مشاهده هرکدام از این علائم برای بررسی بیشتر حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع : وکیل ملت

اشتراک گذاری این مطلب در :