سرطان حنجره به طور ناگهانی ظاهر می شود

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژانویه 23, 2015
سرطان حنجره به طور ناگهانی ظاهر می شود

سرطان حنجره حمله ی سلول های سرطانی به بافت حنجره می باشد ، نسبت به مرحله ای که بیماری در آن قرار دارد ، درمان های سه گانه ای را می توان در خصوص آن انجام داد .

سرطان حنجره رشد و پیدایش سلول های سرطانی در حنجره می باشد . پیش از اینکه وارد جزئیات شویم ، توضیحاتی جامع درباره سرطان حنجره خواهیم داد :

از اصلی ترین علل ابتلا به سرطان حنجره ، سیگار و سایر دخانیات است به همین جهت نرخ ابتلا به سرطان حنجره را در ازای هر 8 مرد یک زن تخمین زده بودند به این معنا که بروز سرطان حنجره در مردان بیشتر از زن ها است ، امروزه با گرایش خانم ها به سمت قلیون ، سیگار و… این تناسب اگر برابر نشده باشد ، بعید است رشدی هرچند اندک از خود نشان نداده و ثابت مانده باشد . مشخص ترین نشانه ی ابتلا به سرطان حنجره گرفتگی صدا می باشد که برای مدت یک ماه ادامه داشته و رو به افزایش می رود . این نشانه تنها نشانه ای است که با بروز سرطان حنجره ظاهر می شود چراکه دقیقا اختلال در وظیفه ی حنجره را ( تولید صدا از طریق تارهای صوتی ) اطلاع می دهد .

حنجره دقیقا زیر حلق قرار دارد و ناحیه ای مثلثی شکل را به خود اختصاص داده است . زمانی که شما متوجه تغییر صدا ( خشونت در صدا ) می شوید و این تغییر صدا بدون هیچ علت خاصی ( سرماخوردگی و… ) بروز کرده است و تا مدتی ادامه دارد ( و به سمت پیشروی می رود ) باید به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید از مرحله ی سرطان اطلاع داشته و اقدامات لازم در هر مرحله را انجام دهید .

درمان هایی که ممکن است در خصوص سرطان حنجره از خفیف تا پیشرفته صورت بگیرد جراحی ، رادیوتراپی و شیمی درمانی است .

سرطان حنجره درمان خاصی به طور قطعی ندارد و در تمام سنین مخصوصا دهه ی 60 و 70 زندگی ممکن است بروز کند ، اگر سرطان حنجره در مراحل اولیه شناسایی شود ممکن است با درمان یا برداشتن بخش خاصی از حنجره کاملا خوب شود اما اگر بافت سرطانی پیشروی کرده باشد و جراح مجبور باشد تمام حنجره را خارج کند عوارضس ازجمله از دست رفتن صدا و تنفس از ناحیه ی جلوی گردن را برای شخص به همراه خواهد داشت .

با مراجعه به پزشک وی با معاینه ی گردن ( لمس جهت تشخیص وجود غده ) و لارنگوسکوپی ( مشاهده ی درون حنجره به کمک دستگاه مخصوص ) بافت حنجره را از نظر می گذراند و اگر مورد مشکوکی را مشاهده کرد به کمک بیوپسی ( نمونه برداری و مطالعه ی آن ) پیرامون وجود سرطان حنجره مطالعاتی را انجام می دهد .

اگر می خواهید از بروز سرطان حنجره جلوگیری کنید ، مصرف سیگار و دخانیات را از همین حالا ترک کنید .

با انجام تمام مراحل فوق می توان مرحله ای که سرطان در آن وجود دارد را تشخیص داد ، تشخیص مرحله به این شکل است که نقطه ی آغازین بافت های سرطانی تشخیص داده می شود و نسبت به پیشروی سلول های سرطانی مرحله ای که بیماری در آن قرار دارد معلوم می شود .

اگر بافت های سرطانی پیشروی نکرده باشند و به دیگر قسمت ها صدمه وارد نکرده باشند درواقع سرطان حنجره در مراحل ابتدایی خود است ، با پیشروی هرچه بیشتر سرطان حنجره و درگیر کردن بافت های اطراف ، بیماری از مرحله ی یک تا چهار قابل تعریف است .

اشتراک گذاری این مطلب در :