جدیدترین مطالب امروز

سرطان آندومتر نوعی سرطان مختص به بانوان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : اطلاعات

سرطان آندومتر نوعی سرطان مختص به بانوان

سرطان آندومتر نیز از جمله سرطان های مخصوص بانوان است که در این مقاله اطلاعات خلاصه شده ای درخصوص این سرطان بازگو خواهیم کرد. همراه ما باشید.

سرطان مخاط رحم ( سرطان آندومتر ) گونه‌ای از سرطان رحم است که از درون رحم شروع می‌شود؛ این نوع سرطان از لایه سلول‌هایی شروع می‌گردد که سلول‌های پوششی رحم (اندومتریوم یا مخاط رحم) را تشکیل می‌دهند.

سرطان آندومتر نتیجه رشد غیرطبیعی سلول‌ها است که می‌تواند به دیگر اعضای بدن نیز حمله کند یا در آنها گسترش یابد. ( برخی از کارشناسان گمان می کنند که سطوح بالای استروژن ممکن است علت سرطان آندومتر باشد )

پروژسترون و استروژن هورمون های جنسی زنانه در تخمدان ها می باشد. هنگامی که تعادل این دو هورمون تغییر میکند، آندومتر می تواند تغییرکند. تحقیقات نشان داده است که با افزایش پروژسترون آندومتر میتواند ضخیم شود و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر را افزایش دهد.

معمولاً سرطان اندومتر در مراحل نخستین تشخیص داده می‌شود زیرا به تکرار سبب خونریزی‌های غیرطبیعی واژینال شده که زنان را برای مراجعه به دکتر ترغیب می‌کند.

اولین نشانهٔ شایع سرطان آندومتر ، اغلب خونریزی واژینال است که ارتباطی با دوره قاعدگی ندارد ؛ دیگر نشانه‌های این بیماری نیز شامل درد هنگام ادرار کردن، مقاربت جنسی یا درد لگن است.

سرطان آندومتر در بیشتر موارد بعد از یائسگی اتفاق می‌افتد.

الهام گرفته از دکترسلام

مرتبط ها

قالب خبری