جدیدترین مطالب امروز

سرد کردن بدن مهم ترین مرحله ی فعالیت ورزشی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

سرد کردن بدن مهم ترین مرحله ی فعالیت ورزشی

سرد کردن بدن از مهم ترین مراحل یک فعالیت ورزشی می باشد و باعث می شود احتمال بروز حمله های قلبی و یا درد عضلات و… بعد از ورزش کردن به حداقل خود برسد .

پیش از این گفتیم که فعالیت ورزشی از سه مرحله تشکیل شده است : گرم کردن ، ورزش اصلی و سرد کردن . در مورد گرم کردن بدن و ورزش اصلی در مطالب پیشین به طور مفصل به بحث پرداختیم و اما به سراغ آخرین مرحله یعنی سرد کردن بدن می رویم و بررسی می کنیم که سرد کردن بدن از چه قانون هایی پیروی می کند و چه نقشی دارد .

بعد از هر دوره فعالیت ورزشی ، پیش از دست کشیدن از ورزش باید اصطلاحا بدن را سرد کرد . سرد کردن بدن آخرین مرحله ی ورزش کردم می باشد و اگر مهم تر از دو مرحله ی پیشین یعنی گرم کردن و ورزش اصلی نباشد ، کم اهمیت تر نیز نیست .

به کمک سرد کردن بدن بعد از یک فعالیت سنگین ورزشی ، بدن که شرایط عمومی آن تغییر کرده فرصت آن را پیدا می کند که به تدریج به وضع طبیعی خود بازگردد ، این کار به کنترل ضربان قلب ، فعالیت های تنفسی و… کمک می کند و باعث می شود درد های عضلانی بعد از ورزش به سراغ شخص نیاید ؛ همچنین احتمال بروز ناراحتی های قلبی و عروقی را کاهش می دهد .

اما آیا حرکت خاصی برای سرد کردن بدن لازم است ؟ در واقع خیر ، سرد کردن بدن ارتباط مستقیمی با مرحله ی نخست دارد و چنانچه حرکات اولیه ( گرم کردن بدن ) را به خوبی به خاطر داشته باشید برای سرد کردن بدن کافی است حرکات گرم کردن را از آخر به اول انجام دهید .

به عنوان مثال اگر یک دونده برای گرم کردن خود به ترتیب یک سری حرکات کششی ، چند نرمش و در جا زدن و سپس دویدن آهسته را انتخاب کرده است برای سرد کردن بدن خود در انتها کافی است ابتدا مسیری را به آهستگی بدود و سپس درجا زده و چند نرمش را نرم و آهسته انجام دهد ، در آخر نیز حرکات کششی را به منظور پایان سرد کردن بدن و خاتمه ی ورزش انجام دهد .

در فرآیند سرد کردن بدن که خود به سه دوره تقسیم بندی شده است ، دو مرحله ی پایانی یعنی نرمش آهسته و حرکات کششی فوق العاده اهمیت دارند .

تمام مراحل ورزش از گرم کردن تا سرد کردن بدن برای مرد ها و زن ها به یک شکل است اما در حالت کلی ورزش کردن یک سری تاثیرات مجزا را بر بدن خانم ها می گذارد ، به عنوان مثال شروع قاعدگی در خانم هایی که فعالیت های سنگین ورزشی را به طور مداوم انجام می دهند با تاخیر می باشد همچنین گاهی قاعدگی در طول تمرینات مداوم شخص کاملا قطع می شود و بعد از متوقف شدن بازه ی زمانی فعالیت شخص و بازگشت تدریجی بدن به شرایط عادی قاعدگی دوباره نظم خود را به دست می آورد .

نقطه ی مقابل این تاثیرگذاری که تا حدودی می توان آن را منفی برشمرد کاهش درد قبل از شروع قاعدگی و بعد از آن است در مورد ورزش های ممنوع برای خانم ها در مطالب بعد کاملا صحبت خواهیم کرد اما از مهم ترین ورزش هایی که باید در دوران قاعدگی از آن پرهیز شود شنا است .

مرتبط ها

قالب خبری