جدیدترین مطالب امروز

سردرد و راه کارهایی برای درمان سردردهای اولیه

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

سردرد و راه کارهایی برای درمان سردردهای اولیه

احتمالا با سردرد های شدید مواجه شده اید ، اما اینکه علت آن چیست معمولا نگرانی هایی را ایجاد می کند ، اگر سردرد شما از نوع میگرن باشد با کم خطرترین نوع آن روبرو هستید .

سردرد هم مانند سرماخوردگی از جمله مواردی است که کم تجربه نشده و هر فرد با شدت و دفعات متفاوت با آن دست و پنجه نرم کرده است . سردرد ها به انواع مختلف دسته بندی می شوند که شایع ترین آن ها میگرن است . در ادامه قصد داریم سردرد های اولیه را از ثانویه تشخیص داده و شیوه هایی را برا کنترل میگرن ارائه دهیم .

سردرد های اولیه، به برخی سردرد های اپیزودیک ( گه گیر ) ، میگرن و به طور کلی سردرد هایی که بیمار را با خطر جدی روبرو نمی کند گفته می شود ، در مقابل ، سردرد های ثانویه از عوامل تهدید کننده مانند رشد تومور ، خونریزی و… نشات می گیرند و یا زمینه ساز رویداد های پرخطر دیگر مانند تشنج و… می شوند . لازم به ذکر است سردرد هایی که به علت رشد تومور گریبان گیر بیمار می شوند ، طی مدت 2 سال ، حتما علامتی دیگر ( ضعف بینایی ، کم شدن کنترل بر روی فعالیت های روزانه و… ) از خود بروز می دهند .

سردرد های گه گیر ، سردرد های 5 دقیقه ای هستند و همانطور که از اسم آن ها مشخص است به طور لحظه ای فرد را درگیر می کند و به زودی از بین می روند . اما سردرد های از نوع میگرن ، حداقل 1 ساعت و در نهایت 72 ساعت درد را به همراه دارد ؛ همانطور که گفته شد سردرد های میگرنی خطر خاصی به همراه ندارند و شخص باید درد زیادی را تحمل کند .

برای شناسایی نوع سردرد و تفکیک آن ها ، پزشک مربوطه از چند روش استفاده می کند : کنترل فشار خون ، MRI و یا تهیه نوار مغز ، معاینه ی چشم .

فشار خون از اولیه ترین علل سردرد است ، به همین منظور لازم به کنترل آن و در صورت نیاز درمان فشار خون بالا یا پایین می باشد ، تنظیم نبودن فشار خون تاثیرات مخربی را در بلند مدت بر روی فرد خواهد داشت بعلاوه ی اینکه فشار خون بالا از علل بروز پرخاشگری در افراد مختلف است .

MRI نیز از کیفیت بالاتری نسبت به نوار مغزی برخوردار است و نواحی حائز اهمیت برای شناسایی سردرد های ثانویه را ( از جمله مخچه و پشت سر ) به خوبی در عکس مربوطه به نمایش در می آورد اما در مقابل نوارمغزی می تواند حمله های میگرن را برای پزشک مشخص کند ؛ نوار مغز همچنین سردرد هایی که منجر به تشنج می شوند را قابل شناسایی می کند .

معاینه ی چشم نیز صرفا برای اطمینان از ضعف بینایی نیست ، بلکه امروزه استفاده از عینک به سنین کمتر رسیده است و امری پیش پا افتاده به حساب می آید ، مراجعه به پزشک و معاینه ی چشم بیشتر به منظور اطمینان حاصل کردن از سلامت رگ های انتهایی می باشد چرا که ورم و التهاب این رگ می تواند هشداری برای عارضه های مغزی باشد .

با تمام این تفاسیر ، با توجه به اینکه سردرد در چه ناحیه ی از سر اتفاق می افتد آزمایش مناسب تجویز می شود ، به عنوان مثال سردرد هایی که در قسمت پشت سر اتفاق می افتد به احتمال بسیار زیاد از تنظیم نبودن فشار خون حاصل شده اند .

وقتی تمام نتایج آزمایش مورد خاصی را نشان نمی دهد ، ما با میگرن روبرو هستیم ، میگرن نیازی به سابقه ی خانوادگی ندارد و هر فرد بسته به شرایط می تواند به آن مبتلا شود ؛ به عنوان مثال دانش آموز یا دانشجویی که در دوران تحصیل دچار سردرد های شدید می شود ، نوعی میگرن دارد که شرایط آن را دامن می زند و علت آن استرس و رقابت می باشد .

سه نکته را در این جا یادآور می شویم :

1 . ماشین گرفتگی نوعی از سردرد است که در مسافرت های با اتوبوس ، ماشین شخصی و… رخ می دهد .

2 . تشنج های بدون تب ، خصوصا در کودکان زیر 1 سال ، حتما نیاز به پیگیری و زیر نظر گرفتن کودک توسط پزشک ( به مدت 2 سال ) را دارد . در این بازه اگر فرزند شما از داروهای ضدتشنج استفاده می کند توجه داشته باشید که این دارو ها اصلا نباید به طور ناگهانی قطع شوند ، درمان را بدون هماهنگی با پزشک متوقف نکنید ، حتی با دیدن نشانه های ظاهری رضایت بخش .

3 . سرگیجه و احساس سنگینی در سر ، سردرد به حساب نمی آید و برخلاف آنچه فکر می کنید باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود . همچنین سرگیجه هایی که هنگام بلند شدن احساس می شوند می تواند از کم خونی ناشی شده باشد .

درمان میگرن :

میگرن از گشاد شدن قطر رگ های خون رسان و تنگ شدن آن ها به صورت پشت سر هم بروز می کند و با اینکه سطح هوشیاری را پایین نمی آورد و جای نگرانی در خصوص مسائل پرخطر مانند کما و… را باقی نمی گذارد ، درد زیادی را به همراه دارد .

اگر در ماه پنج بار یا در این حدود دچار حملات میگرن می شوید ، استفاده از مسکن ( با توجه به سن ، جنسیت و نداشتن تضاد با داروهای احتمالی مورد استفاده ) بعلاوه ی استراحت در یک محیط تاریک و آرام نتایج خوبی را به همراه دارد .

اما اگر میگرن شما با فواصل نزدیک تر اتفاق می افتد ( یک روز در میان و یا هفته ای چهار یا پنج بار ) ، به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص وی استفاده از یکی از سه گروه آنتی هیستامین ها ، داروهای ضدتشنج و یا ضد افسردگی را شروع کنید .

توجه داشته باشید استفاده از مسکن و یا داروهایی که توسط پزشک تجویز می شوند حتما باید منسب با شرایط جسمانی شما باشند ، اگر ناراحتی قلبی و… دارید و یا باردار هستید ، از داروهای دیگری استفاده می کنید و مانند این ها ، حتما با پزشک خود در میان بگذارید ، خواب طولانی مدت برای افراد با سابقه ی ناراحتی قلبی از خطر بالایی برخوردار است .

و در انتها برای پیشگیری از میگرن و به تعویق انداختن حملات ، ترجیحا هیچ یک از وعده های غذایی خود را حذف نکنید ، از خوراکی های شکلات دار کمتر استفاده کنید ، خوابی منظم داشته باشید و توجه داشته باشید که استفاده از چه نوع ماده ی خوراکی سردرد را زودتر میهمان شما می کند .

مرتبط ها

قالب خبری