جدیدترین مطالب امروز

سحرخیزی چه تأثیرات مثبتی در زندگی افراد دارد ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

سحرخیزی چه تأثیرات مثبتی در زندگی افراد دارد ؟

یکی از فاکتورهای قابل توجه افراد موفق ، سحرخیزی آنهاست ! اگر بدانید که همین یک نکته ساده چقدر میتواند در بهبود کیفیت زندگی شما مؤثر باشد ، حتما شما هم به جمع سحرخیزان جهان خواهید پیوست .

سحر خیز باش تا کامروا باشی ! ضرب المثلی معروف بین ما ایرانیها ، که متأسفانه بیشتر از آنکه ما به آن پایبند باشیم ، جوامع غربی از آن بهره میگیرند !!!

سحرخیزی ، فرصت‌ها و مزیت‌هایی در اختیار شما می‌ گذارد که باعث می‌شوند یک قدم از دیگران جلوتر باشید.

وقتی صبح زود از خواب بیدار می‌شوید، می توانید روز خود را به بهترین شکل ممکن آغاز کنید. البته منظور از صبح خیلی زود ساعت ۴ صبح است ! شاید به نظر بسیاری از افراد، بیدار شدن در این ساعت از صبح کمی عجیب و غیرضروری باشد؛ اما این کار باعث می‌شود تا پیش از رفتن به سر کار، زمان اضافی برای ورزش کردن، الویت‌بندی کارها، خوردن صبحانه در آرامش و … را داشته باشید.

در ادامه 5 دلیل مهم برای سحرخیزی را بیان می‌کنیم :

1- بهبود عملکرد روزانه با سحرخیزی :

ما غالبا با ایمیل، پیامک و رسانه‌های اجتماعی با اطرافیان و محیط کارمان در ارتباط هستیم. در حقیقت با استفاده از تکنولوژی می‌توان زمان زیادی ذخیره کرد. در این میان همگی تمایل داریم که از این زمان ذخیره شده برای انجام کارهای بیشتر استفاده کنیم؛ اما بدن انسان ماشین نیست و مطالعات نشان‌ داده است که انجام چندین کار به عملکرد ما آسیب می‌زند.

پس از اتمام یک کار، مغز دوپامین ترشح می‌کند و به همین دلیل در این زمان احساس خوبی داریم. همین حس باعث می‌شود تا مایل باشیم کارهای بیشتری انجام دهیم؛ در حالی که بهتر است مغز ما در هر زمان تنها روی یک کار تمرکز کند. انجام چند کار باعث می‌شود تا تمرکز کمتری روی هر کار داشته باشیم. در یک روز شلوغ کاری که از یک جلسه به جلسه بعدی می‌روید، پیدا کردن زمان خالی و کافی برای تمرکز سخت است؛ اما با بیدار شدن در صبح زود زمان کافی برای تمرکز روی کارهایتان را دارید و می‌توانید برای هر کدام جداگانه زمان بگذارید.

2- آرامش به واسطه سحرخیزی :

صبح‌ زود هوا هنوز تاریک است و همه جا سرشار از سکوت و آرامش. در این زمان دور و برتان شلوغ نیست و چیزی حواستان را پرت نمی‌کند. این شرایط، آرامش فیزیکی و ذهنی خوبی برای شما به همراه دارد و شما می‌توانید هر کاری را با آرامش خاطر انجام دهید.

3- بدست آوردن زمان کافی با سحرخیزی :

افرادی که صبح خیلی زود بیدار می‌شوند، یک قدم از بقیه جلوتر هستند. زمانی که همه افراد عجله دارند، آنها آرام‌اند. وقتی که خیلی زود از خواب بیدار می‌شوید احساسات منفی همچون استرس، عجله برای آماده‌شدن، دیر رسیدن به‌ محل کار و… را ندارید. عجله داشتن در طول روز شما را آشفته می‌کند. بیدار شدن قبل از همه باعث می‌شود زمان کافی برای برنامه‌ریزی، فکر کردن، سازماندهی کارها و… را داشته باشید.

4- افزایش خلاقیت با سحرخیزی :

صبح‌ زود ، شما زمان کافی دارید تا در مورد همه‌چیز به‌طور کامل و با در نظرگرفتن جزئیات فکر کنید؛ نه اینکه همه‌ کارها را صرفا طبق عادت انجام دهید و روندی روزمره و تکراری در پیش بگیرید. در شرایطی که زمان کافی و آرامش دارید، ایده‌های زیادی به ذهنتان می‌آید.

5- فراهم نمودن زمانی برای اهمیت به خود به وسیله سحرخیزی :

برای صبح خیلی زود بیدار شدن، لازم است شب‌ها حدود ساعت ۱۰ بخوابید. این کار به زندگیتان نظم می‌دهد. ” برای بهتر بودن از دیگران باید متفاوت از آنها باشید ” هدف از سحرخیزی ، تنها این نیست که کارهای مربوط به کسب‌وکارتان را انجام دهید. در این زمان می‌توانید کارهایی را که دوست دارید انجام دهید؛ مثلا یک صبحانه‌ سالم درست کنید؛ کتاب بخوانید یا ورزش کنید. با وجود تمام مشغله‌های زندگی، باید زمانی را به خود و علایق‌تان اختصاص دهید. صبح زود زمان مناسبی برای این کار است.

منبع : nopana

مرتبط ها

قالب خبری