ستاره شناسی در آسمان با چشم غیر مسلح چگونه امکان پذیر است ؟

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 19, 2016
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
ستاره شناسی در آسمان با چشم غیر مسلح چگونه امکان پذیر است ؟

ستاره شناسی در آسمان شلوغ و پر از اجسام کار سختی است اما با کمی دقت و انگیزه از لذت بخش ترین سرگرمی ها محسوب خواهد شد ، تنها انگیزه و دقت لازم است .

هدف شما از نگاه کردن به آسمان چیست ؟

برای ستاره شناسی ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید . در آسمان جرم های مختلفی وجود دارد و هر مجموعه از جرم ها با توجه به قانونی که از آن پیروی می کنند ، با شیوه ای خاص کنار هم و یا در راستای زوایای مشخصی از یکدیگر قرار گرفته اند . پس ابتدا بدانید دنبال کدام ستاره یا جرم آسمانی هستید مابقی کارها با توجه به ظاهر ستاره ها و حرکتی که دارند آسان می شود ؛ اما با جرم های ناآشنا چه خواهید کرد ؟! قطعا چیز مجهولی نخواهد بود ، می توانید آن ها را زیر نظر گرفته و با توجه به سرعت و جهت حرکت ، آن ها را شناسایی کنید ، مانند هواپیما که شما هرگز آن را با یک شهاب یا ماهواره اشتباه نخواهید کرد ! سرعت حرکت هواپیما ، چراغ چشمک زن آن و صدایی که احتمالا در شرایط خاص شنیده شود و از همه مهم تر آشنایی و عادت چشم شما با این جرم آسمانی ، همگی دست به دست هم داده و شناسایی هواپیما را برای شما آسان می کند .

تشخیص تلسکوپ های فضایی از ستاره دنباله دار !

ایستگاه فضایی بین المللی و تلسکوپ های فضایی دارای صفحه های خورشیدی هستند که نورخورشید را به سمت زمین بازتاب کرده و در صورت ناآشنا بودن با مشخصه های آن ممکن است آن ها را با یک جرم مشکوک یا ستاره ای خاص و بحث برانگیز اشتباه بگیرید . ایستگاه ها و تلسکوپ هایی با این ویژگی ، به صورت نوری قوی در آسمان ظاهر شده و اندک اندک تغییر مسیر می دهند و محو می شوند ( در حد چند ثانیه یا چند دقیقه کوتاه ) ! این شرایط زمانی ایجاد می شود که تلسکوپ ها در حین گردش خود به دور زمین در مکان مناسبی قرار بگیرند .

کم نورترین ستاره :

قدر کم نورترین ستاره ای است که با چشم غیرمسلح می توان در آسمان مشاهده کرد . از جمله مواردی که در شناسایی ستاره قدر باید در نظر داشته باشید این است که قدر با توجه به وضعیت ماه ( کامل یا… ) ، شهری که قصد رصد قدر در آن را دارید ، آلودگی هوا و… با مشخصات مختلفی از نظر اندازه و نور ظاهر می شود .

راهنمای شناسایی ستاره در آسمان با چشم غیرمسلح :

زمانی که هواپیما در حال نزدیک شدن به زمین است ( برای فرد ) ، نور شدیی تولید می کند که به علت عبور از ابرهای نازک ممکن است تا دقایقی طولانی در یک نقطه از آسمان ( بدون حرکت ) باقی بماند ، بنابراین توجه کنید که چنین مشخصه هایی را از ستاره مجزا کنید . اگر میخواهید مطمئن شوید که هواپیمای فرضی شما یک دنباله دار نیست در نظر داشته باشید که دنباله دارها به ندرت در آسمان پیدا می شوند و برای روزها یا شاید هفته ها در آسمان باقی بمانند ، همچنین دنباله ی نور کشیده شده در انتهای آن از حالتی که برای فرد هواپیما پیش می آید ، کمرنگ تر و دارای پراکندگی نرم تری است .

همانطور که گفتیم ماهواره ها و ایستگاه های فضایی نیز یک نقطه ی پرنور ( بیشتر از نور ستاره ها ، مانند یک چراغ روشن ) ظاهر شده و برای چند دقیقه در یک مسیر مستقیم حرکت می کنند . ماهواره های کم نور نیز به همین ترتیب تا 10 دقیقه یا قدری بیشتر ظاهر و ناپدید می شوند .

ستاره ها به آرامی در آسمان ظاهر می شوند و به همان آرامش از آسمان ناپدید می گردند ؛ همچنین وجه تمایز ستاره ها در مقایسه با سیاره ها این است که ستاره ها نسبت به یکدیگر فاصله و جایگاه مشخصی دارند ، حال آنکه سیاره ها به مرور جابه جا می شوند .

اشتراک گذاری این مطلب در :