جدیدترین مطالب امروز

سبوم ماده ی محافظ و ضدزنگ زدگی بدن در برابر آب !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : زیبایی

سبوم ماده ی محافظ و ضدزنگ زدگی بدن در برابر آب !

چرا انسان یا سایر موجودات زنده در تماس مکرر با آب خراب نمی شوند یا به عبارتی زنگ نمی زنند !؟ احتمالا هرگز به این موضوع فکر نکرده اید ، اکنون بشنوید از ماده ای به نام سبوم .

احتمالا سالم ماندن در برابر آب امری طبیعی تلقی می شود ، اما بهتر است بدانید در صورتی که این روال از حالت عادی خارج شود با مشکلات پوستی شدیدی روبرو خواهید شد . سبوم نام ماده ای است که توسط یک سری غدد در بدن تولید می شوند و وظیفه ی حفظ و نگهداری از پوست و مو را در برابر آب دارند ؛ سبوم ها نوعی چربی بوده و از غدد چربی یا سبابه در بدن پستانداران از جمله انسان تولید می شوند .

چرا کف دست و کف پا خشکی می زند ؟

کف دست و کف پا از جمله مکان هایی هستند که فاقد سبوم می باشند ؛ علت این امر آن است که غدد تولید کننده سبوم بیشتر چسبیده به پیاز مو می باشند و مکان های نام برده عاری از مو است ، بنابراین از سبوم و چربی کمتری برخوردار بوده و در صورتی که چربی آن توسط لوازم آرایشی بهداشتی کمکی تهیه نشود دچار خشکی و ترک خواهند شد . به همین نسبت در افرادی که ترشح سبوم بیش از حد باشد ، شخص دچار جوش و آکنه خواهد شد .

تجمع سبوم ها در پوست ، سبب بسته شدن منافذ و فراهم آوردن محیطی مناسب برای رشد باکتری ها خواهند شد ؛ این فرآیند طبیعی که در دوران بلوغ ( به علت بالا رفتن ضخامت پوست ) از شدت بیشتری برخوردار است ، باعث بروز جوش های ساده و چرکی خواهد شد .

بهترین ماسک برای مقابله با سبوم های اضافی پوست :

اگر پوست شما زیادی چرب است ، به عبارتی سبوم زیادی تولید می کند ، نصف یک خیار را پوست کنده و با یک قاشق ماست کاملا مخلوط کنید ، به شکلی که مخلوطی یکدست به دست بیاید ، سپس ماک تهیه شده را برا 15 دقیقه روی پوست قرار دهید . از ماسک توت فرنگی نیز ( 4 عدد توت فرنگی بعلاوه 1 قاشق چایخوری ماست ) با زمان 15 دقیقه برای سبوم زدایی می توان بهره برد .

تامین چربی مناطق خشک بدن :

برای محافظت از بخش هایی که از سبوم کافی برخوردار نیستند و یا تامین چربی پوست در افرادی که از خشکی پوست رنج می برند ؛ روغن هایی اعم از زیتون و کرچک پیشنهاد می شوند ؛ عسل نیز به عنوان یک ماده طبیعی از تامین کنندگان چربی پوست ( ماسک 10 دقیقه ای ) محسوب می شود .

همیشه سعی کنید با شناخت ویژگی های پوست و مو خود ، سبوم آن را در حد نرمال نگهدارید ؛ با تامین کمبودهای بدن و دفع مواد اضافی از آن پوستی سالم و زیباتر خواهید داشت .

مرتبط ها

قالب خبری