جدیدترین مطالب امروز

سایه ی سرطان روده بر روی سلامتی نوجوانان و جوانان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

سایه ی سرطان روده بر روی سلامتی نوجوانان و جوانان

سرطان روده هم مانند انواع گوناگون این بیماری ، از جمله سرطان های شایع در افراد به شمار می رود ؛ سرطانی که شیوع آن ، بیشتر در میان جوانان و نوجوانان به چشم می خورد !

بیشتر افراد مبتلا به این بیماری از قشر نوجوان و جوان جامعه هستند ، این افراد به دلیل مصرف بی رویه ی فست فودها و غذاهای غیر سالم ، دچار این بیماری خطرناک شده اند .

قبل از هر چیز بد نیست که با نشانه های اولیه ی سرطان روده ، کمی بیشتر آشنا شویم :

نشانه هایی نظیر : وجود خون در مدفوع ، خونریزی راست روده ، خونریزی از مقعد ، تغییرات رنگی ( پررنگ شدن ) مدفوع و یا تغیراتی در انسجام مدفوع .

طی یک دهه ی گذشته ، آمار افرادی که زیر 50 سال سن داشتند و به این بیماری مبتلا شدند 11.4 درصد افزایش یافته است ؛ ولی ممکن است مشکلی بزرگتر از افزایش تعداد افراد جوان مبتلا به سرطان روده هم وجود داشته باشد ، که آن احتمال بروز سرطان پیشرفته تر است !!!

هنوز دلیل موجهی برای بروز این بیماری کشف نشده ، ولی می شود گفت ، تقریبا تمامی دانشمندان بر این باورند که سرمنشأ این بیماری ، عوامل محیطی و همچنین ژنتیک انسان است .

یکی از راه های تشخیص این نوع از سرطان و برنامه های پیشگیری از آن ، اقدامات تصویربرداریست که لازم به ذکر است ، این روش دارای یک مشکل اساسی ( کارایی کمتر آن برای جوانان ) می باشد .

عکس برداری و کولونوسکوپی دو نمونه از بهترین روش های شناخت و جلوگیری از سرطان روده به شمار می روند ؛ اما بعضی از همین روش ها دارای ضررهایی نیز هستند ، ضررهایی از قبیل : پارگی روده ، راست روده ، خونریزی ، انجام واکنش های خطرناک ناشی از مصرف مسکن ها و یا استفاده ی نادرست از آن ها .

البته خبر خوشحال کننده ای هم درخصوص تشخیص و جلوگیری از بروز و پیشرفت این بیماری وجود دارد که استفاده از ابزارهای سنجش خطر سرطان روده می باشد . این ابزارها شامل : سابقه های خانوادگی ، آزمایش خون و مدفوع است .

به یاد داشته باشید که سرطان روده ، از جمله سرطان هایی محسوب می شود که می تواند در تمامی سنین رخ دهد ؛ پس چنانچه متوجه ی نشانه هایی از این بیماری خطرناک دربدن خود شدید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید و بعد از دستور پزشک برای اطمینان بیشتر ، آزمایش های مخصوص این نوع از سرطان را نیز انجام دهید .

مرتبط ها

قالب خبری