جدیدترین مطالب امروز

سالم ترین ناشتایی برای افراد مبتلا به دیابت کدام است ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

سالم ترین ناشتایی برای افراد مبتلا به دیابت کدام است ؟

وعده ی ناشتایی یا همان صبحانه ، یکی از مهمترین وعده های غذایی از دید اغلب پزشکان در سرتاسر جهان می باشد ؛ اما برای افرادی که به دیابت مبتلا هستند کدام ناشتایی مناسب تر است ؟

افراد دیابتی خوب است که در وعده ی ناشتایی فیبر بخورند ، مثلا خیار و گوجه فرنگی بخورند تا فیبرشان تامین شود .

دکتر پیام فرحبخش متخصص تغذیه در خصوص ناشتایی مناسب برای افراد دیابتی گفت : بهترین ناشتایی برای دیابتی‌ ها صبحانه ‌ای است که در آن از نان ‌هایی استفاده شود که حاوی آرد کامل باشد ، به این منظور که آرد سفید نباشد و یا اینکه از نان‌ های سبوس دار استفاده کنند .

وی اظهار داشت : دیابتی‌ ها در صورتی که قصد دارند از نان جو استفاده کنند ، توجه داشته باشند که این نان همراه با عصاره مالت نباشد ، زیرا عصاره مالت یک مقدار شیرین کننده دارد و قندشان بالا می ‌رود .

وی در ادامه گفت : افراد دیابتی ترجیحا از نان سنگک و بربری برای وعده ی ناشتایی خود استفاده کنند و در صورتی که به این نان‌ ها دسترسی نداشته باشند ، نان تافتون و لواش را جایگزین کنند .

این متخصص تغذیه گفت : افراد دیابتی بهتر است که حتما فیبر صبحانه ‌ای داشته باشند ، به عنوان مثال از خیار و گوجه فرنگی برای ناشتایی استفاده کنند تا فیبرشان تامین شود ، زیرا این فیبر باعث می ‌شود که هم سرعت افزایش قند در خونشان کاهش پیدا کند و هم اینکه موجب می‌ شود دیر‌تر گرسنه شوند .

وی در پایان گفت : افراد مبتلا به دیابت ، اگر اضافه وزن نداشته باشند ، می ‌توانند از کره استفاده کنند اما در مورد مربا بهتر است از مرباهای رژیمی استفاده کنند ، با توجه به اینکه در حال حاضر بعضی شرکت ‌ها مربای مخصوص دیابتی‌ ها تولید می ‌کنند که موجب می‌ شود به جای استفاده از قند و ساکارز ، از قندهای مصنوعی استفاده کنند و هیچ تاثیر منفی هم نخواهد داشت .

منبع : Yjc

مرتبط ها

قالب خبری