جدیدترین مطالب امروز

ساعت خواب و چگونگی تنظیم به موقع خوابیدن ؟

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

ساعت خواب و چگونگی تنظیم به موقع خوابیدن ؟

بارها در توصیه های مربوط به حوزه سلامت خوانده و شنیده اید که تنظیم ساعت خواب از اهمیت بالایی برخوردار است ؛ اما چگونه میتوان به این مهم دست یافت ؟

روش های تنظیم ساعت خواب :

تنظیم ساعت خواب از اهمیت زیادی برخوردار است ؛ برهم ریختن ساعت خواب می تواند باعث ایجاد اختلالات هورمونی در مبتلایان شود .

دکتر مسعود شیروانی متخصص و جراح اعصاب برای تنظیم ساعت بیولوژیکی بدن پیشنهاداتی ارائه داده اند که در ادامه خواهید خواند .
متخصص و جراح اعصاب در اینباره میگوید : در بدن ما ساعتی مشخص برای استراحت وجود دارد و هنگامی که فردی بی‌‌ خواب می ‌شود ، این ساعت به هم ریخته و به تبع آن زمان خواب و بیداری دچار مشکل می‌ شود .

شیروانی تصریح کرد : هورمون ‌هایی در بدن ما وجود دارد که در ارتباط با فعالیت و خواب ترشح می ‌شوند و تنظیم آنها با ساعت بیولوژی بدن است .

وی در ادامه گفت : هنگامی که ساعت خواب بر هم بریزد وضعیت هورمونی بدن نیز دچار اختلال خواهد شد .

شیروانی در ادامه همچنین این را هم افزود که : با این اختلال کارایی فرد کم می شود و در فرد از نظر روحی و انجام فعالیت‌ هایش اثر سوء دارد .

بی‌خوابی به دلیل خستگی ، عوارض متعدد هورمونی ، رفتاری و حافظه ‌ای را در پی خواهد داشت .

وی گفت :‌ در شب و به هنگام خواب ، هورمونی به نام ملاتونین تشکیل می‌شود که به بهتر خوابیدن کمک می ‌کند و اگر ساعت خواب بدن و خصوصاً خواب شب به هم بخورد ، هورمون تشکیل شده سبب ایجاد مشکلاتی در خواب و فعالیت‌ های روزانه در فرد خواهد شد .

شیروانی در پایان نیز این نکته را هم افزود :‌ کسالت در فرد ، نداشتن شادابی و کاهش کارآیی از عمده ‌ترین مضرات بی‌ خوابی و عدم تنظیم ساعت خواب است .

منبع : فارس

مرتبط ها

قالب خبری