جدیدترین مطالب امروز

سئوالات اصلی جلسه خواستگاری را در چارچوب و با قاعده مطرح کنید

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

سئوالات اصلی جلسه خواستگاری را در چارچوب و با قاعده مطرح کنید

آگاهی از این که چگونه سئوالات اصلی جلسه خواستگاری را مطرح کنیم و اصلا طرح چه سئوال هایی را مهم بدانیم ، باعث می شود تا حد زیادی از تصمیم گیری های احساسی پیشگیری شود .

احتمالا با این سرگردانی مواجه شده اید که آیا شخصی که مقابل شما نشسته است با خلق و خوی شما سازگار بوده و یا صلاحیت همراهی شما را به عنوان همسر آینده ( با توجه به محیطی که شما در آن پرورش یافته اید و عقایدی که در زندگی شما شکل گرفته است ) را دارد یا خیر ؟ در این شرایط علاوه بر آنکه تصمیم گیری سخت می شود ، ممکن است با پرداختن به مسائل کم اهمیت و غفلت از طرح سئوالات اصلی جلسه خواستگاری که در این زمینه وجود دارد ، انتخاب اشتباهی داشته باشیم یا حداقل شخصی با حداکثر تفاوت ها را برای ادامه ی مسیر انتخاب کنیم .

داشتن تفاوت تا حدودی لازم و خوب است به شرط آنکه در مسائل کلی خصوصا مذهبی اتفاق نظر داشته باشید چرا که اکثر اختلافاتی که از سمت خانواده ها شکل می گیرد و زن و مرد قادر به کنترل احساس خود در مواجه با آن نمی باشند موارد مذهبی مانند طریقه رفتار با مردهای فامیل ( در خصوص زن ) و شکل معاشرت با دخترها و یا خانم های خانواده ( از سمت مرد ) است و حتی مسائلی میان خود زن و مرد ( شکل پوشش در بیرون از منزل ، انجام یکسری کارها قبل از آمیزش که صرفا از سمت دین مورد تایید نمی باشد و… ) نیز شکل خواهد گرفت که در صورت هم کفو نبودن دردسرساز خواهند شد .

بیانات فوق به آن معنا نیست که باید سئوالاتی از پیش تعیین شده داشته باشید و پایتان را از آن ها فراتر نگذارید ! شما می توانید یادداشت برداری کنید ویا حتی مسائلی را در کاغذ برای خود لیست کرده باشید تا عنوان کردن آن ها را فراموش نکنید ، اما بسیار مهم است سئوال هایی که برایتان مطرح می شوند را بپرسید ، البته به شکل صحیح !

سئوالات اصلی جلسه خواستگاری صرفا سئوالاتی کلی نمی باشند ، چرا که سئوال های کلی پاسخ های کلی به همراه دارد که معمولا با توجه به علایق شخص بیان می شوند ، از بیان تا عمل میان چیزی که شخصی قبول دارد تا آنچه در حد توان می تواند به مرحله ی اجرا بگذارد تفاوت های بسیاری وجود دارد .

برای آنکه در یک مثال روشن تر سئوالات اصلی جلسه خواستگاری را از موارد کم اهمیت تفکیک کنیم و با بیان نادرست آن آشنا شوید توجه شما را به این مورد جلب می کنیم :

اینکه از شخصی بپرسید آیا شما حجاب را قبول دارید ؟ یا نظر شما در مورد حجاب چیست… چندان کارآمد نمی باشد ، زیرا ممکن است تعریف شما از حجاب با تعریف شخص مقابل بسیار متفاوت باشد اما در یک کلام هر دونفر حجاب را ترجیح می دهید . سئوال خود را بسیار جزئی بپرسید به طوری که بتواند عکس العمل شخص را در موقعیتی حقیقی تداعی کند ، مثلا بپرسید آیا شخصی که ازدواج می کند می تواند دوست های اجتماعی داشته باشد ( جنس مخالف ) و عمق رابطه ی عاطفی آن ها تا چه حد می تواند باشد و… ، در حالت کلی مقصود این است که از بیان سئوالات به شکل کلی خودداری کنیم و به نوشته های از پیش تعیین شده اکتفا نکنیم بلکه اگر در پاسخ فرد ابهاماتی وجود داشت ، سئوال کرده و آنها را نیز رفع کنیم .

سئوالات اصلی جلسه خواستگاری به طور کلی اینگونه تقسیم بندی می شوند : سئوال در خصوص مسئولیت پذیری ، مسائل اقتصادی ، میزان استقلال و وابستگی ، اهداف آینده ، تقسیم وظایف بین زن و مرد ، سئوال در زمینه های روانی و شخصیتی ( به منظور بررسی آنکه فرد به ثبات شخصیتی رسیده است یا خیر و… ) ، مسائل مذهبی و اعتقادی ، جمع دوستان و…

به خاطر داشته باشید از پرسیدن سئوالات کلی خودداری کنید و به صورت جزء به جزء سئوالات اصلی جلسه خواستگاری را از دل مطالب کلی بیرون بکشید ، برای مثال :

از میزان همکاری او با خانواده و دوستان بپرسید ، هرچه همکاری فرد بالاتر و مشاجره ی او کمتر باشد ، شخص مسئولیت پذیرتری است . اگر خواستگار ( یا خانوم ) مورد نظر شما هفت سال از مهمترین سال های زندگی اش را پشت سر گذاشته و 26 یا 27 سال دارد ، شغل ثابت ، اندوخته ای مناسب و عدم تعویض رشته ی تحصیلی تمامی دلالت بر ثبات شخصیتی وی دارد ؛ البته در این بین باید استثناء هایی را برای فردی که بنا به مشکلات مختلف نان آور خانواده بوده است در نظر گرفت . سئوال در زمینه ی انعطاف پذیری بسیار اهمیت دارد و صرفا با موافقت کردن شخص در مورد یک مسئله یا مخالفت او نمایان نمی شود ( باید تمام جنبه ها سنجیده شود و چه بهتر که پاسخ بله یا خیر نباشد ) . این ها مثال هایی کار آمد در زمینه ی مسئولیت پذیری ، ثبات شخصیت و انعطاف پذیری بود که به خوبی مقصود ما را از شیوه ی صحیح انتخاب و بیان سئوالات اصلی جلسه خواستگاری بیان می کرد .

شما باید تمامی جنبه ها را در نظر بگیرید و موارد مذهبی ( آرایش زن در اجتماع اشکال دارد ؟ دروغ چه زمانی جایز است ؟ و… ) ، اقتصادی ( چه میزان هزینه ای برای ازدواج پیش بینی کرده اید ؟ نظرتان در مورد کار کردن زن چیست ؟ تصمیم گیری در خصوص مسائل مالی برعهده ی چه کسی است ؟ و…. ) را نیز از یاد نبرید . به خاطر داشته باشید با شناختن دوستان شخص ( تعداد کم دوست نشانه ی درونگرایی و دوست زیاد نشانه ی برونگرایی است ) به شرط آنکه دوستی دارای قدمت باشد ، می توانید اخلاق مورد علاقه ی فرد را بهتر بشناسید و بدانید با چه منشی سازگاری بیشتری دارد .

مرتبط ها

قالب خبری