جدیدترین مطالب امروز

زیره یکی از معدود گیاهان دارویی که بی ضرر است !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

زیره یکی از معدود گیاهان دارویی که بی ضرر است !

در این مطلب از عطاری یک جم می خواهیم در خصوص زیره توضیحاتی بنویسیم ؛ گیاهی که جزء معدود گیاهان دارویی می باشد که ضرر خاصی هم ندارد !

زیره گیاهی یکساله ، کوچک و علفی است که ارتفاعش 60 سانتی متر ، ریشه اش دراز ، باریک و به رنگ سفید ، ساقه اش راست ، برگ هایش به شکل نوار باریک ، نخی شکل و به رنگ سبز و گل هایش سفید و یا صورتی و به صورت چتری در انتهای ساقه می باشد .

گیاه دارویی زیره به رنگ های زرد تیره ، سبز و همچنین خاکستری وجود دارد و محل رویش آن در مناطق مدیترانه است .

از لحاظ ترکیبات شیمیایی بایستی گفت که زیره داراي تانن ، روغن زرين و اسانس است ، که اسانس آن مایعی بی رنگ است و در اثر ماندن در ابتدا به رنگ زرد و سپس به رنگ قهوه ای می شود و از تقطير ميوه ی له شده تحت اثر بخار آب بدست می آید .

برای مورد استفاده قرار دادن زیره می توانید به سه روش عمل کنید :

اول اینکه : دم کرده ی زیره را مورد استفاده قرار دهید ؛ برای این منظور بایستی مقدار 5 گرم زیره را در یک لیتر آب جوش بریزید و به مدت 10 دقیقه دم کرده و سپس استفاده کنید .
دوم اینکه : از مخلوط زیره با عسل استفاده کنید ؛ برای این منظور بایستی گرد زیره را با مقدار یک گرم عسل مخلوط کرده و مورد مصرف قرار دهید .
سوم اینکه : اسانس زیره را مصرف کنید ؛ برای این منظور می توانید از فروشگاه های گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها این اسانس را خریداری کرده و به این نکته توجه داشته باشید که مقدار مصرف آن 2 قطره در یک لیوان آب می باشد .

گیاه دارویی زیره نیز همانند دیگر گیاهان دارویی دارای خواص مختلفی می باشد و نکته ی جالب توجه این گیاه ، این است که جزو معدود گیاهان دارویی می باشد که ضرر خاصی ندارد و به عبارت دیگر بدون ضرر محسوب می شود ؛ حال به خواص زیره توجه فرمایید .

زیره از جمله گیاهان دارویی می باشد که قابض و خشک کننده است ، همچنین ضد تشنج می باشد و برای برطرف کردن بیمای صرع نیز مفید است .

زیره در دفع گاز معده نیز می تواند خیلی مؤثر واقع شود و برای برطرف کردن سوء هاضمه هم کاربرد دارد .

این گیاه دارویی برای رفع نفخ روده و معده استفاده می شود و روش آن به این گونه است که بایستی دم کرده ی زیره را تنقیه کنید . ( برای آن دسته از افرادی که ممکن است معنای تنقیه را ندانند : تنقیه به فروکردن آب یا هر مایع دیگر به داخل روده ی بزرگ گفته می شود که روشی برای پاکسازی روده ی بزرگ از آلودگی ها و مواد زاید می باشد . تنقیه را می توان با وسایل مخصوص به اینکار به راحتی انجام داد . )

زیره برای التیام زخم چشم هم مؤثر است و روش آن به اینگونه است که بایستی دانه های له شده ی زیره سبز را در آب برنج خام خیس کرده و سپس مایع به دست آمده را به صورت قطره قطره روی زخم چشم بریزید .

از زیره می توانید برای رفع ادرارهای قطره ای نیز استفاده کنید ، به اینصورت که زیره را تفت داده و سرخ کنید ، سپس با آب میل فرمایید .

زیره را می توانید برای رفع درد دل کودک شیرخوارتان هم مورد مصرف قرار دهید ؛ برای اینکار بایستی چند قطره اسانس زیره را با روغن بادام مخلوط کرده و با آن شکم کودکتان را ماساژ دهید .

همچنین زیره دارای خواص دیگری چون : قاعده آوری ، عرق آوری ، رفع ترشحات زنانگی ، تحریک اشتها و رفع نفخ غذاهای نفاخ ( مخصوصا حبوبات ) هم مورد استفاده می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری