زولدرونیک اسید و اطلاعاتی مهم درخصوص این دارو

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : سپتامبر 24, 2018
زولدرونیک اسید و اطلاعاتی مهم درخصوص این دارو

زولدرونیک اسید یکی از داروهای مربوط به پوکی استخوان است که در این مقاله قصد داریم به معرفی آن بپردازیم ؛ برای آشنایی بیشتر با زولدرونیک اسید همراه ما باشید .

زولدرونیک اسید ، به جلوگیری یا درمان پوکی استخوان ( بیماری است که در آن استخوان های نازک و ضعیف می شود و براحتی میشکند ) در زنان یائسه استفاده می شود .

زولدرونیک اسید همچنین برای درمان پوکی استخوان در مردان ، و برای جلوگیری و یا درمان پوکی استخوان در مردان و زنانی که از گلوکوکورتیکوئیدها ( یک نوع از داروهای کورتیکواستروئید که ممکن است پوکی استخوان شود ) نیز استفاده می گردد .

زولدرونیک اسید یک آمینوبیس فسفونات و مهار کننده قوی باز جذب استخوان است و درهیپرکلسمی ناشی از بد خیمی کاربرد دارد که یک دوز منفرد 4 میلی گرم به طریق انفوزیون داخل وریدی طی 15 دقیقه تجویز می شود و در صورت نیاز به درمان مجدد حداقل بعد از 7 روز با دوز 8 میلی گرم می توان آن را انجام داد .

در آمریکا گفته می شود که دوزهای منفرد نباید از 4 میلی گرم تجاوز کند چراکه در بیمارانی که دوزهای 8 میلی گرمی دریافت کرده اند افزایش خطر آثارمضر کلیوی از جمله نارسایی کلیوی گزارش شده است .

از زولدرونیک اسید جهت پیشگیری از حوادث اسکلتی در بیمارانی که دچار بدخیمی های پیشرفته استخوانی هستند با دوز 4 میلی گرم هر 3 تا 4 هفته استفاده میشود ، هم چنین در دیگر اختلالات استخوانی که با افزایش Turn over استخوان همراه اند مثل بیماری پاژه استخوان و استئوپروز هم کاربر دارد .

بعد از تجویز داخل وریدی این دارو بین 23 تا 55% دوز تجویزی به صورت تغییرنکرده در ادرار دفع می شود در حالی که مقدار باقی مانده عمدتاً جذب استخوانمی شود و به آهستگی حذف می شود .

کلیرانس کلیوی در بیماران مبتلا به اختلالات شدید کلیوی آهسته تر می باشد .

تداخل دارویی زولدرونیک اسید :

همانند آنچه در مورد پامیدرونات توضیح داده شد و قبل و بعد از درمان با زولدرونیک اسید مایع درمانی کافی و اطمینان از هیدراتاسیون کافی لازم و مهم است .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :