جدیدترین مطالب امروز

زندگی شخص معتاد چگونه بر اطرافیان اثر می گذارد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

زندگی شخص معتاد چگونه بر اطرافیان اثر می گذارد

شخص معتاد علاوه بر این که زندگی خود را تغییر می دهد ، باعث بروز دگرگونی هایی در رفتار و روند زندگی سایر اطرافیان نیز می شود که همگی مخرب و استرس زا می باشند .

بارها و بارها شنیده یا خوانده ایم که راه برخورد با یک فرد معتاد افتار جا افتاده در اجتماع نیست و معتادین باید توسط اجتماع پذیرفته شوند و… ، آیا تا به حال به راه دشواری که خانواده ی ان عزیزان در پیش دارند فکر کرده اید ؟ افراد معتاد صرفا اشخاصی با روحیه ی ضعیف و… نیستند ، بلکه به دلایل متعددی که خانواده ، محیط و از همه مهم تر خوشان در آن نقش داشته اند به دام اعتیاد افتاده اند و زندگی خود و اطرافیان خود را دستخوش تغییر کرده اند .

از اولیه ترین تغییراتی که زندگی اطرافیان یک شخص معتاد را تحت شعاع قرار می دهد قوانین و مقررات خانواده می باشد ، قوانینی که مختص همان شرایط و خانواده بوده و با شرایط عادی متفاوت است ؛ به مراتب رابطه ی شخص با فرزندان ، همسر و والدین خود به طور جدیدی تعریف می شود و بسیاری مباحث مانند اعتیاد سایرین و… اهمیت پیدا می کند .

اعتیادی که به تدریج آغاز می شود از حالت تفریحی خود خارج شده و زمانی بر خانواده آشکار می شود که شخص معتاد وابستگی شدیدی به مواد پیدا کرده است و آن را جزئی جدایی ناپذیر می داند . همین امر موجب می شود حضور وی در خانواده کمرنگ شده و انتظاراتی که نقش او می رود بی جواب باقی بماند . علاوه بر این با تغییر کردن گروه دوستی شخص معتاد ، رفته رفته افرادی که با خانواده رفت و آمد پیدا می کنند و به حریم خانه وارد می شوند تغییر می کند ، و از افراد انتظار می رود رفتاری دفاعی و مناسب برای زندگی در محیطی پر استرس را از خود بروز دهند .

از جمله رفتارهایی که می تواند شخص معتاد را متوجه شرایط خود بکند و بر وقایع سرپوش نگذارد ، بروز مشکلات است ؛ در اکثر خانواده ها با توجه به اینکه مشکلاتی پیرو اعتیاد یکی از اعضا بوجود می آید ، هیچیک از افراد خانواده مشکل را بیان نمی کنند و هریک با راهکار مخصوص خود سعی می کند بدون بروز واکنش بر روی مشکل سرپوش بگذارد و این کاری کاملا غلط است که بر بیماری شخص معتاد دامن زده و آن را بیشتر می کند ، چراکه زمینه ی پذیرش اشتباه برای او فراهم نخواهد شد . علاوه بر این واکنش , از بین رفتن حس اعتماد و سرکوب کردن احساسات مثبت و منفی به طور ناخودآگاه بخشی از رفتار افراد می شود .

واکنش هایی که از سوی خانواده شخص معتاد رخ می دهد ، اغلب به دلیل نگرانی آن ها در خصوص سلامت جسمی و روحی شخص معتاد است ؛ علاوه بر این دوستان و رفتارهای شخص معتاد نیز در میان است و از همه مسائل مهم تر شغل و هزینه ی تهیه مواد می باشد که به بسیاری از رفتارهای شخص معتاد دامن می زند .

رفتارهای احساسی و انکار بی ثمر افراد خانواده از وضعیت شخص معتاد از جمله رفتارهایی است که می تواند باعث بروز عذاب وجدان ( احساس گناه ) افراد گردد ؛ چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که شما مسبب بروز اعتیاد نبوده اید و توانایی کنترل و درمان آن را نیز نخواهید داشت .

مرتبط ها

قالب خبری