جدیدترین مطالب امروز

زمانی که سلطان جنگل تصمیم به تولید مثل می گیرد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

زمانی که سلطان جنگل تصمیم به تولید مثل می گیرد

سلطان جنگل از نیرومند ترین و در عین حال متین ترین جانوران حاکم بر حیات وحش است که شواهد موجود نشان می دهد این حیوان از چند صد هزار سال پیش حیات داشته است .

همه ی ما شیر را به عنوان سلطان جنگل می شناسیم ، علت این نامگذاری معمولا جثه ی بزرگ و حرکات سریع و حساب شده ی شیر در هنگام شکار است ، اما آیا حیوانی به مراتب بزرگ تر از شیر مانند فیل و یا سریع تر و چالاک تر مانند یوزپلنگ شایسته ی این نامگذاری و حکمرانی بر حیات وحش نیستند ؟ چیزی که شیر را سلطان جنگل کرده است نه تنها عزمت و چالاکی آن بلکه عملکرد و عادات رفتاری است که کمتر از یک درنده ی گوشتخوار انتظار می رود و باعث می شود شیر همیشه سلطان جنگل باقی بماند .

شواهد موجود از زمان های بسیار دور نیز حاکی از آن است که سبک زندگی این جانور تاثیر بسیاری در ملقب کردن او به سلطان جنگل داشته است .

این گربه سان معمولا از حیوان های کوچک تر از خود تغذیه می کند اما گاه پیش می آید که برای تامین غذای خود دست به شکار حیواناتی بزرگ تر همچون زرافه یا حتی فیل بزند ؛ این مسئولیت با شیر های ماده است ، در این تقسیم کار شیر های ماده به شکار مشغول می شوند و شیر های نر امنیت قلمرو را برای ماده ها و توله های کوچک فراهم می کنند ؛ یک گروه کوچک از شیر ها معمولا شامل 1 الی 3 شیر نر ، چند ماده و توله های بازیگوش آن ها می شود .

امروزه محیط زیست شیر ها را در گروه جانوران آسیب پذیر قرار داده است ، تصور روزی که سلطان جنگل جطو حیوانات منقرض شده باشد نه تنها باور نکردنی بلکه سخت و دشوار است .

تولید مثل شیر ها بسیار پیچیده است ، شیر از نظر دسته بندی های زیست محیطی پلنگ و ببر را به حیطه خود راه داده و حتی در مواقع جفتگیری نیز با آن ها در ارتباط است ؛ دیده شده که شیر نر و ببر ماده همینطور شیر ماده و ببر نر موجب بوجود آمدن گونه ای دورگه از شیر ها شده اند . این پستاندار نیرومند دارای گونه های دو رگه ی دیگری نیز می باشد ؛ به نظر نمی آید وجود یال های بلند و زیبای شیر نر جای هیچ توضیحی را برای شناساندن شیر نر از ماده برای ما باز بگذارد . در عمل جفتگیری معمولا شیر های نر که دارای یال تیره تر هستند از پیروزی بیشتری برخوردار می شوند ، هم از نظر انتخاب جفت و هم زنده ماندن توله ها در طول دوره ی بارداری .

از نظر زمانی اصلا نمی توان زمان مشخصی را برای جفتگیری شیر ها در نظر گرفت ، شیر ها که دوره ی بارداریشان به 110 روز می رسد در هر زمان از سال بیش از یک بار می توانند جفتگیری کنند و نتیجه ی این نزدیکی ها نزدیک به 4 توله در هر دوره ی زایش است .

زندگی گروهی شیر ها در زمان تولید مثل بیشتر خود را نشان می دهد ، ماده ها توله های خود را با هم بزرگ کرده و در سیر کردن توله های یکدیگر از شیر خود دریغ ندارند ، این یکپارچگی تا زمانی صادق است که تمام ماده ها توله ای برای بزرگ کردن داشته باشند ، در غیر این صورت جان توله های تازه متولد شده در خطر است .

اغلب ماده هایی که دوره ی آمیزش موفقی نداشته اند و توله ای برای بزرگ کردن ندارند به توله های تازه متولد شده حمله کرده و به منظور تنظیم جمعیت توله ها ، جان آن ها را می گیرند .

دنیای پر رمز و راز شیر ها همچنان دارای شگفتی های بی شماری است که برای نمایاندن هر یک نیاز به مطلبی برای با هم بودن خواهیم داشت .

مرتبط ها

قالب خبری