جدیدترین مطالب امروز

زمانی که خلط گلو مهمان همیشگی می شود

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

زمانی که خلط گلو مهمان همیشگی می شود

خلط ترشحات موجود در بینی و گلو است که مانع ورود باکتری های محیط به بدن می شود ، ولی زمانی که مقدار و غلظت آن از حد طبیعی بالا تر می رود بسیار آزاردهنده است .

خلط از آزاردهنده ترین عوامل سرماخوردگی است ، شاید گاهی به دلایل مختلف بجز سرماخوردگی نیز بوجود بیاید و باعث ناراحتی شخص شود . درواقع چیزی که آن را خلط می نامیم ، چیزی جز ترشحات موجود در بینی نمی باشد که همیشه به صورت آبریزش خود را نشان داده است و اکنون مسیر عکس را پیش گرفته و وارد گلو می شود .

همه ی ما روزانه با مقدار مشخصی خلط در گلو و بینی روز را به شب می رسانیم ، خلط های موجود در گلو یا بینی تاحدودی بدن را درمقابل عوامل خارجی مانند باکتری ها و… حفظ می کند ، اما این مقدار زمانی آزاردهنده می شود که از حد طبیعی خود فراتر برود و ما را به زحمت بینداز .

دلیل حس کردن خلط و آزاردهنده بودن آن وجود مواد التهابی در این ترشحات است به گونه ای که گلو را تحریک کرده و سرفه هایی را در پی دارد و در بوجود آمدن این حالت نه تنها سرماخوردگی بلکه تغییرات آب و هوایی ، مصرف برخی دارو ها و… نیز می توانند تاثیرگذار باشند ، در این بین بوهای تند نظیر سیگار یا عطر بر روندکار تسریع می بخشند .

تجمع خلط که به دلایل مذکور اتفاق می افتد بیشتر در افراد مسن و اشخاص دچار مشکلات عصبی دیده شده است و طبیعی می باشد که مانند هر مشکل جسمی دیگری ، این عارضه نیز در شب بیشتر نمود کند .

مشکلاتی که خلط مداوم گلو ( در حد بیشتر از اندازه یم عمول خود ) می تواند برای بیمار بوجود آورد از خشک شدن گلو وخشونت در صدا شروع شده و نسبت به محلی که خلط در آن پیشرو کرده است رفتاری مانند سرماخوردگی یا سینوزیت را از خود نشان می دهد و رفته رفته به سمتی می رود که بوی بد دهان ، کسالت روزانه و میل به خواب بیشتر ، همچنین دیگر مشکلات شخصی و اجتماعی را برای فرد به همراه می آورد .

برای رفع این مشکل حتما لازم است به پزشک مراجعه کنید ، پزشک با توجه به دلیل بالا رفتن حجم ترشح خلط و غلیظ شدن آن راهکار مناسب را که گاه دارو ، تغییر شرایط محیطی و… است در حد نرمال خود تجویز می کند .

به عنوان راه حلی موقت ، می توانید از نوشیدنی های گرم استفاده کنید و آب بدن خود را همواره در سطح بالایی نگهدارید ، شستشو دادن بینی و بالا بودن سر در هنگام خواب ( اندکی بیشتر از سطح بدن ) از دیگر روش های موثر است .

توجه داشته باشید که تمام نکات فوق در خصوص خلط های بی رنگ بیان شده است و اگر خلط در فردی همراه با رگ های خونی یا رنگ و بوی خاصی باشد همچنین مشکلاتی را برای اعضای پیرامون ( گوش و… ) ایجاد کند ، شخص در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کرده و درصدد رفع آن برآید .

مرتبط ها

قالب خبری