جدیدترین مطالب امروز

زردی بیماری شایع در نوزادان و هشداری جدی برای درمان آن

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

زردی بیماری شایع در نوزادان و هشداری جدی برای درمان آن

یکی از بیماری های شایع در نوازادان ، زردی می باشد ، بیماری که بایستی برای نوزادان مبتلا به آن ، شرایط ویژه ای فراهم کرد و به سرعت ، به درمان آن پرداخت !

یک فوق تخصص نوزادان نسبت به پیگیری درمان زردی نوزادان در بدو تولد هشدار داد .

رویا چوپانی اظهار کرد : بیش از نیمی از نوزادان (۶۰ تا ۸۰ درصد) بعد از روز سوم تولد دچار زردی می ‌شوند و این زردی در روز چهارم به حداکثر می ‌رسد که والدین باید نسبت به این بیماری آگاهی داشته باشند و به موقع برای درمان اقدام کنند .

وی علت این نوع زردی را نارس بودن آنزیم کبدی نوزاد که عامل دفع زردی است ، دانست و گفت : این نوع زردی فیزیولوژیک و طبیعی است که معمولا در آخر هفته اول بعد از تولد ، برطرف می ‌شود .

چوپانی تصریح کرد : به جز زردی فیزیولوژیک ، زردی پاتولوژیک یا غیرطبیعی نیز وجود دارد که در برخی از نوزادان مشاهده می ‌شود و علل آن ناسازگاری RH خون مادر و نوزاد است ؛ درصورت عدم توجه والدین به درمان زردی در کودکان ، احتمال بالا رفتن عدد زردی وجود داشته و در صورت بالا رفتن آن ، آسیب‌های غیرقابل برگشت بر روی مغز و شنوایی خواهد گذاشت .

وی به باورهای غلط جامعه اشاره کرد و گفت : برخی افراد غیر متخصص به مادران برای جلوگیری از زردی توصیه ‌هایی دارند که غذاهای سرد و گرم در جلوگیری از زردی تاثیر دارد ؛ در حالی که زردی در نوزادان به هیچ یک از این موضوعات ارتباط نداشته و مادران باردار بهتر است به افراد متخصص گوش فرا دهند .

این فوق تخصص نوزادان افزود : مهم‌ ترین توصیه برای پیشگیری و درمان زردی نوزاد ، تغذیه هر چه سریع ‌تر با شیر مادر است .

وی استفاده از روش‌های نوردرمانی و دستگاه فتوتراپ را از روش‌های درمان زردی در نوزادان دانست و گفت : استفاده از دستگاه فتوتراپ فقط با دستور پزشک در بیمارستان و در موارد محدود در منزل برای درمان زردی جایز است .

چوپانی استفاده از لامپ‌های فتوتراپ در منزل را نیز در صورتی توصیه کرد که زردی خفیف و نوزاد کامل و بدون هیچ گونه عفونت باشد .

منبع : سلامت نیوز

مرتبط ها

قالب خبری