جدیدترین مطالب امروز

زخم معده و خطر ایجاد آن با رعایت نکردن برخی نکات !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

زخم معده و خطر ایجاد آن با رعایت نکردن برخی نکات !

زخم معده چگونه ایجاد می شود ؟ مشکلی که شاید افراد زیادی با آن دست و پنجه نرم کنند ! در این مقاله به برخی نکات اشاره میکنیم که عدم رعایت آن به بروز زخم معده می انجامد .

آیا تا به حال به این فکر کرده بودید که نوشیدن آب در بین وعده های غذایی ، کاری که متأسفانه خیلی از افراد آنرا انجام میدهند ، موجب آسیب رسیدن به معده شما خواهد شد و در ترش کردن آن تاثیر بسزایی خواهد داشت و می تواند موجب بروز زخم معده شود ؟

نوشیدن آب در میان وعده‌های غذایی سبب رقیق شدن شیره ی معده شده و باعث بروز بیماری زخم معده می گردد .

رضا حشمتی ، محقق و پژوهشگر با اشاره به معضلات آب خوردن در وسط غذا اظهار داشت : در هنگام غذا خوردن یک شیره بزاقی به دهان ترشح می ‌شود و این بزاق سبب تسریع در پایین رفتن غذا به درون مری شده ، که آب خوردن در بین غذا ، باعث مختل شدن کار این بزاق و همچنین دیگر آنزیم‌ های موجود در دهان می ‌شود و در نتیجه میتواند به ایجاد زخم معده کمک بسیار زیادی کند .

وی بیان کرد : سلول ‌های پوشاننده ی دیوار معده و روده در اثر آب خوردن بین غذا تضعیف و همین امر باعث هضم ناقص غذا و در نتیجه احساس ترش کردن معده و ایجاد نفخ در افراد می ‌شود .

این پژوهشگر با بیان اینکه آب خوردن بین غذا ph بدن را متغیر می ‌کند ، افزود : زمانی که بین غذا آب مصرف می‌ کنیم ، شیره ی موجود در معده رقیق شده و کار هضم معده به هم می ‌ریزد و سبب دل درد شدید می‌ شود .

حشتمی همچنین ابراز داشت : کسانی که از کولیت روده رنج می ‌برند ، مطلقا از نوشیدن آب بین غذا خودداری کنند ، زیرا این عمل سبب ضعیف شدن دستگاه گوارش و همچنین سوء هاضمه می ‌شود .

وی ادامه داد : نوشیدن آب در بین غذا سبب هضم شدن موادی همچون نشاسته و چاقی بیش از حد بلغمی و همچنین سبب یبوست مزاجی افراد می‌ شود .

حشتمی در پایان گفت : مصرف آب در بین وعده‌های غذا سبب از بین رفتن آنزیم نسالین و ماده مولین که لعاب معده را می ‌پوشاند شده ، که در نتیجه فرد دچار زخم معده و اثنی‌ عشر می ‌شود .

منبع : Yjc

مرتبط ها

قالب خبری