جدیدترین مطالب امروز

زبان هم مانند دیگر عضو ها باید پاکسازی شود

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

زبان هم مانند دیگر عضو ها باید پاکسازی شود

زبان در طول روز در معرض بسیاری از باکتری ها قرار می گیرد ، حجم بالای این ذرات را از غذا دریافت می کند . در این میان ، مسواک کردن زبان امری ضروری است .

زبان هم مانند دیگر عضوهای بدن نیاز به تمیز کردن دارد ، باوجود اینکه زبان درون دهان قرار گرفته و اکثر افراد گمان می برند تمیز کردن آن نیاز نیست باید مانند دندان ها پاکیزه شود . حجم میکروب و خورده غذاهایی که بر روی زبان تجمع می کنند و بخشی از دلیل بوی بد دهان هستند باید به وسیله ی مسواک و هر چند روز یکبار ( روز درمیان یا هفته ای دوبار ) تمیز شوند .

هرچند روز یکبار بعد از آنکه مسواک زدن دندان ها را به اتمام رساندید ، با مسواک شروع به تمیزکردن زبان خود بکنید ، برای این کار مسواک را سمت گلو و انتهای زبان گذاشته و به سمت جلو بکشید ، این کار را به مقدار نیاز تکرار کرده و در انتها دهان خود را چندین بار با آب پر و خالی کنید .

برای مسواک زدن زبان و از بین بردم میکروب های مضری که بر سطح آن رشد می کند ، مسواک های مخصوصی نیز وجود دارد که در اشکال مختلف برای سهولت کار عرضه می شوند و عموما سری آن ها دایره یا بیضی شکل است .

هرچند که به مسواک کردن زبان امروزه تاکید چندانی نمی شود و هر چند روز یکبار به انجام آن توصیه شده است ، در گذشته شستشوی روزانه ی زبان از الزام ها بوده است و تاثیر مثبت آن در دور کردن میکروب ها و کاهش ابتلا به بیماری های مرتبط ، در طب سنتی به اثبات رسیده است .

اگر برای تمیز کردن زبان از مسواک مخصوص آن استفاده می کنید ، دقت داشته باشید که به هیچ عنوان مسواک را از نوک زبان به سمت عقب نکشید ، همچنین حرکت دادن مسواک در طرفین کار اشتباهی است ، تنها چندبار مسواک زبان را از انتها به سمت جلو بکشید .

مانند دندان که علاوه بر مسواک می توان از دهانشویه ها نیز جهت ضدعفونی کردن آن ها استفاده کرد ؛ در خصوص زبان نیز می توان درکنار مسواک زبان از ژل های ضدعفونی کننده بهره برد ؛ لازم است نکته ای را مورد توجه قرار دهید که اگر زبان شما دارای بریدگی یا زخم است بهتر است تا بهبودی کامل از مسواک مخصوص زبان استفاده نکنید ؛ چراکه علاوه بر آزرده کردن زبان ممکن است میکروب هایی که قصد پاک کردن آن ها را دارید به درون راه پیدا کنند .

مسواک زدن زبان علاوه براینکه یکی از موارد بهداشت فردی محسوب می شود ، بوی بد دهان را کاهش داده و ضامن سلامت دیگر قسمت های بدن نیز است .

مرتبط ها

قالب خبری