جدیدترین مطالب امروز

زبان بیان توقع از همسر به شکل کنترل شده برای حفظ بنیان خانواده

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

زبان بیان توقع از همسر به شکل کنترل شده برای حفظ بنیان خانواده

داشتن توقع از همسر می تواند ریشه اکثر دلخوری های ایجاد شده بین زن و شوهر باشد ، راه حل ساده بیان است اینطور نیست ؟ اما هستند کسانی که از همسر خود علم غیب می خواهند !

– چرا برای من کفش نخریدی ؟

نگفتی احتیاج داری !

– تو که دیدی کفشم کهنه شده

و…

به همین راحتی یک بحث و شاید هزارمین بحث شکل بگیرد . خسته نشده اید از این همه گره باز نشده ؟

سخت ترین دوران زندگی 2 سال اول است ؛ دو شخص با دیدگاه های مختلف کنار هم قرار می گیرند ؛ با روحیات و توقع های متفاوت . بیان نکردن توقع از همسر به معنای گذشت و تلاش برای زندگی آرام نیست ، بلکه کاملا برعکس ، یک زوج باید بیاموزند که چگونه انتظارهای خود را به طرف مقابل بگویند ، به شکلی که نه خودخواهانه باشد و نه بی تفاوتی نسبت به آن مسئله را برساند ، چون قطعا اگر اهمیت نداشت به شکل توقع در نمی آمد . رفته رفته شما و همسرتان یک رنگ می شوید ، نمونه کامل یک زوج با تفاهم ، که علی رغم وجود اختلاف نظر ها و… ، راه بیان درست آن را آموخته اند و حتی اگر توجه نکردن به کفش همسرم برای من طبیعی است ( و در منطق انتظار داریم شخص نیازهایش را بیان کند ) ، چون همسرم دقت به نیازهایش را نشانه ای از توجه من به خودش می داند ، تمرین می کنم تا نیاز روحی همسرم را رفع کنم .

گاهی لازم است توقع از همسر را در قالب یک خواهش از همنوع آن بیان کنید ؛ به عنوان مثال اگر موفق نمی شوید شوهر خود را به باشگاه بفرستید ، از برادرتان ( یا برادرش ) یا حتی باجناقش خواهش کنید این مسئله را از سمت خودش با او درمیان بگذارد . البته که صحبت کردن مستقیم همیشه بهترین نتیجه را دارد ، اما حتی در مواقعی که زن و شوهر کاملا باهم هماهنگ هستند هم نیاز به چنین راهکارهایی است ( چه درخصوص مرد چه در مورد زن ) .

تمام آنچه توقع از همسر و توجه به همسر را معنا می کند همین است !

تفاوت ها را ببینید . اینکه کدام یک از توقع های ما منصفانه است و کدام خیر به همین موضوع بر می گردد ؛ اگر توقع از همسر خودخواهانه باشد با پاسخ خوبی روبرو نمی شود . همیشه شنیده اید که مردها پناهگاه امنی دارند که هرازچندگاهی به آن پناه می برند ، یکی از توقع های خانم ها دونفره کردن این پناهگاه است . مرد با تمام احترامی که برای شریک زندگی خود قائل است نمی تواند به این توقع پاسخ مثبت دهد ! این حرف را شاید یک خانم که مدیر یک شرکت تجاری بزرگ ، سخنرانی مشهور یا… است بهتر درک کند ، چرا که از نظر ساختار ذهنی تا حدودی شبیه به مردها شده است و چه بسا پناهگاهی نه به مستحکمی یک مرد اما سطحی تر برای خود بنا کرده باشد . مطمئن باشید نیازی به پا فشاری شما نیست ؛ همسر شما در این پناهگاه به راحتی فکر کرده و در موارد لازم را با شما مشورت می کند .

از خانم ها نخواهید منطقی باشند ! ابراز احساس به همسر ، گفتن جمله ی تکراری ” دوستت دارم ” ، مشارکت دادن همسر در امور ( کاری که به ندرت مردانی برای اثبات قدرت خود انجام نمی دهند ) ، وقت گذاشتن برای دغدغه های احساسی خانم ها ( مانند صحبت کردن و اکتفا نکردن به سر تکان دادن یا نشانه های بدنی ) بخشی از رفتار و نیاز زن ها است که نمی توان خواهان حذف آن از لیست زندگی بود ؛ شما مرد باشید و برای زیبا کردن این مردانگی انعطاف را بیافزایید ؛ بگذارید زن در جایگاه خود طنازی خود را داشته باشد .

پس توقع از همسر در این موارد ممنوع :

– مرا هم به پناهگاه تنهایی خود ببر ( اگر احتیاج باشد حتما این کار را خواهد کرد ) .

– عزیزم لطفا طناز نباش ! ( مردانگی بدون داشتن انعطاف ممنوع ) .

پاسخ هایی که پیش از توقع همسرتان باید از سمت شما داده شوند :

– برای همسرتان یک همراه خوب باشید ؛ خانم ها به دلیل غلبه ی احساسشان نمی توانند در اکثر مواقع منطقی برخورد کنند ؛ به طور مثال حتی اگر از دست همسرشان ناراحت هم باشند محبت های پیشین را بدون تغییر تقدیم می کنند ( محبت به همسر در همه شرایط کار نکویی است و این جمله تنها حالت تمثیل دارد ) ، گاهی غلبه بر احساس و اندکی تغییر در رفتار مناسب با شرایط خوب است ؛ همانقدر که پایبندی به این اصل در دراز مدت برای شما حس منفی به ارمغان آورده ، رعایت آن باعث سازندگی خواهد شد و خواهید دید که همسر شما حساب بهتری رویتان می کند . برای مردهای منطقی اعتدال حرف اول را می زند ، حتی در بروز احساسات . ( تاثیرات چنین رفتاری را در رابطه ی زناشویی نیز خواهید دید ) .

– توجه کنید پیش از آنکه همسرتان طلب کند . در مورد توجه به اشخاص پیش از این مطلبی ارائه دادیم ؛ اگر اوایل فراموش می کنید توجه را جزئی از خود قرار دهید نشانه ای برای آن بگذارید ؛ همچنین به طور خلاصه یکی از راه های موثر نشان دادن توجه به فرد ، بیان کار شخص در قالب سوال است ؛ وقتی در این مورد خوب عمل کردید به لیست توجهات خود صحبت پیرامون آن مسئله ( حداقل برای چند دقیقه ) را بیافزایید . به عنوان پیشنهاد ، خانم ها در طول عادت ماهانه نیاز بیشتری به توجه شما دارند ( مخصوصا حالت روحی ) .

قطعا اینگونه هیچگاه دل شما برای دوران مجردی تنگ نخواهد شد .

مرتبط ها

قالب خبری