ریفریم کردن راه حلی کارآمد برای حل مشکلات !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 23, 2019
ریفریم کردن راه حلی کارآمد برای حل مشکلات !

مشکلات در زندگی زناشویی ، همیشه جزو لاینفک روابط میان زوجین بوده که برای حل آن باید راهکارهای مؤثر را امتحان کرد ؛ یکی از این راه حل ها ریفریم کردن می باشد .

قالب بندی و ریفریم کردن ( Reframe ) 2 نامی هستند که احتمالاً شما هم با آن ها و کاربردشان آشنا نیستید.

ریفریم کردن تکنیکی است که میتوان از آن در زندگی زناشویی به منظور حل مشکلات استفاده کرد ؛ توجه کنید که اگر زن و شوهر بصورت مداوم بر روی مشکلات زندگی شان تمرکز کنند خیلی راحت و سریع بدون اینکه راه حل را پیدا کنند به بن بست خواهند خورد.

به نظر می‌رسد اگر زن و شوهر بتوانند « فریم » یا « قالب » مشکل را عوض کنند، دیدگاهشان از غیرقابل‌ حل بودن مشکل به سمت پیدا کردن راه‌حل برای آن تغییر کند.

در ریفریم کردن مشکلات ۲ اتفاق جدید ظاهر می‌شود :

* اول اینکه زوج می‌تواند یک دیدگاه مشترک از یک مساله‌ای که در آن توافق ندارند، ایجاد کنند و این امر باعث کاهش مقاومت طرفین در پا برجا ماندن مشکل می‌شود.

* دوم اینکه بعد از ریفریم کردن به جنبه مثبت مشکلات هم توجه می‌شود.

مثال :

در یک زندگی مشترک، زوج خانم از این مساله گله می‌کند که «شوهرم کاری نمی‌کند که من متوجه بشم به من علاقه دارد»، از سوی دیگر، آقا هم از این مساله شکایت دارد که «همسرم برای من و زندگی وقت کافی نمی‌گذارد»

در چنین شرایطی به جای تمرکز روی این مشکل مطرح شده می‌توان قالب مشکل را این‌طور تغییر داد که ما هنوز به تعادل بین زمان‌ها و کارهای مستقل بودن و زمان‌های زناشویی که منجر به ابراز علاقه می‌شود؛ دست نیافته‌ایم.

لابد با خود می‌گویید مگر می‌شود به همین راحتی مشکل را حل کرد ؟
قطعا که با یک تغییر « قالب » مشکل حل نخواهد شد ولی همین تغییر باعث می‌شود زوج خود را در یک جبهه احساس و به نوعی به توافق در بی‌توافقی دست پیدا کند و در پی آن امکان پیدا کردن راه‌حل بالا می‌رود.

اگر احساس می‌کنید در ارتباط با همسرتان دچار مشکل هستید می‌توانید به یک مشاور زوج‌درمانگر مراجعه تا به کمک وی لیستی از مشکلاتتان تهیه کنید و سپس مشاور با آموزش تکنیک ریفریم کردن و حل مساله شما را در جهت حل مشکلاتتان توانمند کند.

منبع : سلامانه

اشتراک گذاری این مطلب در :