ریش هایی که با رسیدن بلوغ به رشد کامل نمی رسند

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 12, 2015
ریش هایی که با رسیدن بلوغ به رشد کامل نمی رسند

ریش از نشانه های مردانگی است که با رسیدن به دوران بلوغ در پسر ها ایجاد می شود . عواملی که مانع رشد کامل موهای مردانه می شوند را با هم مرور می کنیم .

تغییر ساختمان درونی بدن و واکنش هورمون ها با رسیدن به دوران بلوغ در دوجنس زن و مرد متفاوت است . به همان اندازه که رسیدن به دوران قاعدگی و رشد سینه برای خانم ها اهمیت دارد ، رویش ریش برای مردان حائز اهمیت می باشد . رویش ریش یکی از واکنش های دوران بلوغ بوده و علاوه بر آن از دید عمومی جامعه نیز مورد توجه است . شخصی که بنا به دلایلی ریش در نمی آورد و یا به دلیل رویش نا مرتب آن مجبور به اصلاح دائم است ، در بلند مدت ممکن است رفتارهایی را تاثیر گرفته از این موضوع بروز دهد . به همین دلایل که عمده ترین نقطه ی آغاز کننده ی آن پایین آمدن حس اعتماد به نفس است ، مراکز درمانی و زیبایی که در این زمینه تخصص دارند فعالیت های خود را آغاز کرده و باید امیدوار بود که بهداشت کاری خود را رعایت کنند .

وراثت را به عنوان اولین دلیل مورد بررسی قرار می دهیم ، پسری را فرض کنید که با رسیدن به دوران حساس بلوغ و شروع شدن واکنش های بدن ، موهای کرکی و نرم صورتش به ریش تبدیل نمی شوند ؛ از نظر شما چه حسی در بین هم سالان خود خواهد داشت ؟ احتمالا از سلامت خود هم نگران خواهد شد و دیگر مسائلی که نمی داند درگیر این موضوع خواهند شد یا خیر .

در واقع ترشح هورمون تستوسترون در مرد ها سبب ضخیم شدن مو ها و رسیدن به شکل نهایی آن ها می شود ؛ این هورمون در جاهای خاصی که باید ترشح شده و با تاثیر بر روی پیاز مو و ساختار آن ، موهارا به مرحله ی آخر رشد خود می رسانند ؛ مقصور از مرحله ی آخر حداکثر رشد در نظر گرفته شده نیست بلکه به بیانی شکل ظاهری است ؛ هورمون تستوسترون ، ریش ، سبیل ، موهای قفسه ی سینه و… را تحت تاثیر قرار می دهد .

کامل نشدن نشانه های بلوغ ( رنج طبیعی 13 تا 17 سال ) اگر تا پایان 18 سالگی به تعویق بیفتد لازم است شخص به پزشک متخصص غدد مراجعه کرده و از سلامت غدد و وظایف آن ها اطمینان حاصل کنند . حتی اگر دیگر نشانه های بلوغ ( میل جنسی ، تغییر صدا و… ) بجود آمده است به هیچ عنوان نباید بررسی و مراجعه به پزشک را نادیده گرفت ، مراجعه کنید و بگذارید مطمئن شوید که مشکل وراثتی است یا خیر . توجه داشته باشید که برای برخی از نژادها کم مویی حتی در مردها کاملا عادی است اما شما این وضعیت را با توجه به آب و هوای کشور خود و ناحیه ی جغرافیایی باید بسنجید .

درصورتی که مشکل وراثتی باشد و داوطلب کاشت مو باشید باید علاوه بر متخصص جراحی پلاستیک به متخصص گوش و حلق و بینی نیز مراجعه کنید ، استفاده از تجربیات و راهنمایی های متخصص پوست و مو نیز الزامی است ، اما باز هم با مطرح بودن بحث اعتماد به نفس و این موضوع که موضع جراحی کاملا در معرض دید است فرد باید از روحیه ای آماده برای جراحی برخوردار باشد . در حالت کلی اگر جراحی را به عنوان آخرین گزینه انتخاب کنید بهتر می باشد ، در مواقع اندکی مشکل فرد با استفاده منظم و اصولی از محلول های موضعی قابل حل است .

علاوه بر وراثت ، حوادثی مانند سوختگی ، ناراحتی های روحی مانند وسواس ، اعمال زیبایی مانند از بین بردن موهای زائد و… می توانند از دیگر دلایل کرکی مانند موها و حتی قطع رشد آن ها شوند . درمان بیماری هایی مانند تومور که در طول درمان مجبور به استفاده از اشعه های خاصی هستیم نیز بر این مسئله تاثیرگذار است .

پیش از اقدام جهت هرگونه درمانی حتما دلیل اصلی را شناسایی کرده و راه درمانی مناسب را برگزینید . در طول درمان و بعد از آن مشورت با روانپزشک بسیار کمک کننده است .

اشتراک گذاری این مطلب در :