جدیدترین مطالب امروز

ریشه ی خارشتر از جمله مبارزین بیماری ایدز

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

ریشه ی خارشتر از جمله مبارزین بیماری ایدز

خارشتر گیاهی است که از تمام بخش های آن از جمله برگ ، ساقه ، ریشه و حتی شیره موجود در گل های آن و روغن تهیه شده از خودگیاه استفاده های طبی بسیاری می شود .

خارشتر گیاهی بوته ای است که البته بلندی این بوته ها گاهی تا 150 سنتی متر هم خواهد رسید ، علت نامگذاری این گیاه وجود خار هایی بر سطح ساقه ی آن است که بسیار تیز و زرد رنگ می باشند . طبع گیاه خارشتر در طب سنتی سرد تشخیص داده شده است . جالب است بدانید همین گیاه خارشتر که از آن برای تهیه عرقیجات استفاده می شود ، از جمله غذاهای اصلی دام هایی نظیر بز است . هرچند خارشتر در زیرگروه کاکتوس ها قرار ندارد اما از نظر رفتاری تا حدودی شبیه به کاکتوس است و در فاصله زمانی های نسبتا طولانی به آب نیاز دارد .

عرق خارشتر خاصیت ملین و ادرار آور بسیار قوی دارد ، به همین دلیل می تواند بدون هیچ عارضه ای موجب کاهش وزن در اشخاص دارای اضافه وزن شده و همچنین سنگ کیله را دفع کند . با این روند خارشتر مثانه و کیله را بسیار تقویت می کند و این از مشخص ترین خواص این گیاه به شمار می رود ؛ تا حدی که اگر از طرفداران نوشیدنی های گازدار هستید در صورت مصرف 2 لیوان عرق خارشتر در روز دیگر نیازی به نگرانی درخصوص سنگ کلیه ( رسوبات درون دستگاه گوارشی ) و چاقی را ندارید .

علاوه بر خودگیاه ، ریشه ی خارشتر هم دارای تاثیراتی بر دیگر بخش های بدن دارد ، از جمله سیستم ایمنی بدن . ریشه ی خارشتر بسیار محکم و مقاوم است تا حدی که گسترش آن موجب خرابی ساختمان و آسفالت ها می شود ! با این حال خاصیت آن پابرجا بوده و ایمنی بدن را بالا می برد .

نه تنها بز ، بلکه شتر هم به این گیاه علاقه دارد و آن را برای تغذیه انتخاب می کند ، زنبورعسل هم از طرفداران گل خارشتر می باشد .

از بخش های مختلف خارشتر برای فعالیت های درمانی متعددی استفاده می شود ، به عنوان مثال از گل این گیاه برای درمان بواسیر ، از روغنی که از برگ های آن به دست می آید برای التیام روماتیسم و حتی از ریشه ی آن برای مقابله با ایدز استفاده می شود .

مرتبط ها

قالب خبری