جدیدترین مطالب امروز

ریحان داروی گیاهی مفیدی در جهت تقویت بدن !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : عطاری

ریحان داروی گیاهی مفیدی در جهت تقویت بدن !

ریحان به عنوان یک سبزی دارای خواص دارویی بسیار زیادی است . این داروی گیاهی مفید با استفاده از خواص خود ، مصرف کنندگان بسیار زیادی را به خود جذب کرده است .

اطلاعات ظاهری ریحان :
ریحان گیاهی است یکساله ، از ریشه نعناعیان که به دو رنگ سبز و بنفش به مردم ارائه می شود ؛ این گیاه را می توان به عنوان سبزی خوردن در خانه ها نیز استفاده نمود .
یکی از بخشهای مهم ریحان ، تخم آن می باشد که از لحاظ ظاهری ، سیاه و ریز است و از آن برای درست کردن شربت استفاده می کنند که در اصطلاح به آن تخم شربتی نیز گفته می شود ، خواصی که برای تخم شربتی قابل ذکر است : درمان دل درد و ورم کلیه می باشد . تخم شربتی در فصول گرم سال برای خنک شدن بسیار مفید است .

ترکیبات شیمیایی :
از ریحان اسانسی به نام بازیلیک ساخته می شود که به آن ، در اصطلاح روغن ریحان می گویند که دارای خواص دارویی بسیار زیادی است . روغن ریحان دارای موادی مانند استراگول و اوسی من است که سرمنشأ بوی خوب ریحان به شمار می روند .

خواص دارویی ریحان

1ـ تأثیرات ریحان برعملکرد مغز و کاهش وزن :
سبزی های ریحان حاوی نوعی زردینه به نام فلاونوئید هستند ؛ که می توانند باکتری های موجود در بدن را از بین ببرند و یا جلوی رشد آن ها را بگیرند و از بدن محافظت کنند . فلاونوئیدها دارای آنتی اکسیدان های قوی و ضد التهاب هستند که موجب کند شدن کاهش عملکرد مغز در سنین بالا می شوند و همچنین فلاونوئیدها موجب خون رسانی به مغز می شوند و می توانند توان یادگیری و حافظه را افزایش دهند و مکانیسم های فلاونوئیدها با اثراتی که بر روی کارکرد مغز می گذارند می توانند در بقای سلول ها و شکل گیری حافظه نقش داشته باشند .

2ـ ضد التهاب :
ریحان با داشتن ماده ای روغنی به نام اوژنول می تواند جلوی بسیاری از التهاب ها را بگیرد . طبق تحقیقات به عمل آمده اوژنول می تواند جلوی آنزیمی به نام سیکلواکسیژناز را که در بدن نقش تولید التهاب دارد را بگیرد .

3ـ حفاظت و نگهداری از رگ های خونی :
ویتامین A موجود در ریحان حاوی کارتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن است . این مواد از سلول های موجود در رگ های خونی محافظت می کنند و همچنین مانع از تشکیل رادیکال آزاد یا اکسیده شدن کلسترول در رگ های خونی می شود و بدین ترتیب از وقوع سکته های قلبی و مغزی جلوگیری می کند و به دلیل داشتن منیزیم فراوان در خود باعث آرام شدن ماهیچه ها و رگ های خونی و همچنین سلامت قلب و عروق می شود .

4 ـ خواص گوناگون :
دم کرده برگ ریحان خواص مختلفی مانند : ضد تشنج ، درمان سردرد های عصبی ، درمان میگرن و از بین برنده ی نفخ و گاز معده دارد و همچنین جوشانده برگ ریحان برای بیماران مبتلا به برونشیت مفید است و اگر بیماران می خواهند از این جوشانده ی مقوی استفاده کنند باید این جوشانده را هر روز ، روزی سه بار با قاشق غذاخوری میل نمایند . اگر که تخم ریحان را در آب بیندازید نوعی ژله از خود تولید می کند که ادرار آور و معرق است .

مرتبط ها

قالب خبری