روش بلندخوانی و دانستنی هایی درخصوص مطالعه بهتر دروس

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : نوامبر 12, 2016
:: موضوع : گوناگون » دانستنیها
روش بلندخوانی و دانستنی هایی درخصوص مطالعه بهتر دروس

در این مقاله از دانستنی های یک جم ، شاید بد نباشد که کمی به مبحث مطالعه ی بهتر دروس بپردازیم ؛ مبحثی که در آن روشی به نام بلندخوانی ، از محبوبیت نسبتا زیادی برخوردار است .

در سال جدید تحصیلی به سر می بریم و یکی دو ماهی تا امتحانات ترم دانش آموزان و دانشجویان باقی مانده است ، به همین دلیل خواستیم کمی درخصوص مطالعه ی بهتر دروس و یکی از اشتباهات رایج در این زمینه بیشتر صحبت کنیم .

همانطور که می دانید و احتمالا تا به حال برای یکبار هم که شده از این روش درس خوانی استفاده کرده اید ؛ یکی از روش های مطالعه ی دروس ، بلندخوانی است ، روشی که به عقیده ی برخی ، یک روش کارآمد و مؤثر برای یادگیری بهتر درس ها به شمار می رود .

اما آیا واقعا اینگونه است ؟

بد نیست بدانید ، تصوری که برخی ها درخصوص بلندخوانی دارند کاملا اشتباه است و فقط می شود از آن به عنوان یک راه تلقینی نام برد ، نه یک روش علمی و اصولی !!!

برای اینکه هر فرد بتواند در یادگیری و مطالعه ی هرچه بهتر دروس خود موفق تر عمل کند ، لازم است از اعمالی که باعث جلوگیری از موفقیت می شود ، خودداری نماید که یکی از این کارها ، بلندخوانی می باشد .

سئوال : حال چرا بلندخوانی نمی تواند یک راه حل اصولی برای مطالعه ی بهتر و مؤثرتر دروس به شمار رود ؟ پاسخ : به 3 علت اصلی که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

علت اول : احساس خستگی بیشتر ؛ چون بلندخوانی باعث می شود ناخواسته انرژی بیشتری مصرف کنید و همین امر به خستگی بیشتر شما منجر خواهد شد .

علت دوم : کاهش ساعات مطالعه ی مفید ؛ وقتی بلندخوانی می کنید به دلیل ایجاد خستگی بیشتر ، درنتیجه ساعات مطالعه ی مفیدی که در حالت عادی خواهید داشت ، کاهش می یابد .

علت سوم : تحریک پذیر ساختن اعصاب ؛ یکی از مشکلاتی که بلندخوانی میتواند ایجاد کند این است که باعث تحریک اعصاب افراد خواهد شد ، زیرا بلند خواندن دروس در طولانی مدت ، حنجره ی فرد را دچار مشکل کرده و کم کم باعث تحریک پذیری اعصاب وی می گردد .

بهترین روش درمان بلندخوانی ؟

برای اینکه این عادت نسبتا بد را کنار بگذارید ، توصیه می شود هنگام مطالعه ی دروس ، بین لب های خود مدادی قرار دهید و یا اینکه سعی کنید هوا را از راه دهان خود به بیرون دهید ؛ با اینکار اطمینان داشته باشید که بعد از مدتی ، این عادت را از یاد خواهید برد !

اشتراک گذاری این مطلب در :