جدیدترین مطالب امروز

روستا ها مبدا پیدایش تمدن و سلامت روحی انسان

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند قدیمی

روستا ها مبدا پیدایش تمدن و سلامت روحی انسان

زندگی از دل روستا ها بیرون آمده و به شهر نشینی کشیده شده است ، با ریشه یابی سلامت جسمی و روحی انسان در خواهیم یافت که سلامت در مبدا پیدایش تمدن است .

شاید وقتی در مورد زندگی شهری و زندگی روستایی فکر می کنید ، پیش از هر چیز تفاوت جمعیت ساکن در آن ها خودنمایی کند و از بافت حاکم ، تفاوت های اجباری و یا اختیاری زندگی غافل شویم . منظور از تفاوت های اجباری شرایطی است که محیط و عوامل دیگر برای انسان بوجود آورده و فرد را مجبور می کند به گونه ای خاص فعالیت ها را انجام دهد .

وقتی به یک روستا وارد می شوید اولین تفاوت های آشکار در بافت و ساختمان های آن به وضوح نمایان می شود ، دیوار های کوتاه که از جنس کاهگل بوده و خانه هایی که بلندیشان از دو طبقه تجاوز نکرده است ؛ به درون خانه ها که پا بگذاریم خواهیم دید که در روستا کمتر از وسایل خنک کننده و گرمایی استفاده می شود ، معمولا در دیواره ها تونل هایی از درون حفر شده است که در فصول گرم ، هوای خنک را به درون خانه ها هدایت می کند . هر خانه در روستا معمولا یک زیر زمین هم دارد که محل نگهداری خشکبار و فرآورده هایی نظیر سرکه و… می باشد .

بر خلاف مشاغل رایج در شهر ها نظیر فست فود ها ، نانوایی ها و… زندگی شغلی مردم روستا به گونه ای است که علاوه بر رفع نیاز مردم شهر نشین ( به صورت مواد خام اولیه ) اکثر نیاز های خانواده ی خود را نیز با تولیدات شخصی تامین می کنند . زمین های کشاورزی که مرز مشخصی با همسایگان خود دارند علاوه بر فضای سرسبزی که در محیط ایجاد می کنند زمینه های کار و فعالیت را نیز را به خوبی آشکار کرده اند . کشاورزی و دامپروری از جمله مشاغل رایج در روستا ها می باشد که خود علاوه بر زمینه سازی برای اشتغال افراد خانواده ، فرصت ها ی شغلی بسیاری را نیز فراهم می کند ، مانند گله داری .

زندگی از ابتدا در دل روستا ها جریان داشته و رفته رفته شکل شهری به خود گرفته است ، بسیاری از عادات در انسان ها باقی مانده که سازگار با شرایط زندگی شهری نیست مانند خوراک و حجم مصرفی آن ، فعالیت در شهر با توجه به استفاده از ابزار و تکنولوژی انرژی کمتری از انسان صرف می کند و بدن در این شرایط نیاز به دریافت موادغذایی با حجم زیاد ندارد .

زندگی در روستا همواره در جریان است ، زندگی به دور از وسایل نقلیه ای که هوا را آلوده می کنند ، استفاده از مواد غذایی طبیعی ، تشکیل خانواده و اشتغال بدون داشتن کوچکترین نگرانی از بابت فرصت شغلی موجود در آینده برای فرزندان . با این تفاسیر عده ای گمان می کنند با وارد شدن به روستا ها باید با محیطی در سطح امکانات پایین رو به رو شوند ، اندیشه ای دیگر نیز در خصوص نوسازی روستا ها وجود دارد که تلاش می کند امکانات رفاهی مردم را در روستا فراهم کند ؛ اما این در حالی است که بسیاری از ویژگی های مهم روستا نشینی را از بین برده اند .

ویژگی های نام برده شده از روستا و زندگی روستا نشینان بخشی کوچک از خصوصیات این نوع زندگی بود ، سلامت روانی و روحی بخشی همچنین روابط سالم تر بین اعضای خانواده از دیگر ویژگی های بارز زندگی روستایی است .

مرتبط ها

قالب خبری