جدیدترین مطالب امروز

روباه حیله گر جانوری زیرک و غیر قابل پیش بینی

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

روباه حیله گر جانوری زیرک و غیر قابل پیش بینی

روباه جانوری است که به حیله گری مشهور می باشد ، شاید عیت این ذهنتی که از روباه داریم روش هایی است که برای به دام انداختن شکار خود به کار می بندد !

روباه از خانواده ی سگسانان بوده و گونه های مختلفی دارد ، این موجود رنگارنگ که از سرخ تا قهوه ای تیره را در نژاد خود دارد ( حتی گاه روباه سیاه ، سفید یا آبی نیز مشاهده شده ) تقریبا در همه جای دنیا زندگی می کند . روباه که به دلیل پوست نرم و پر مویش مورد تهدید شکارچیان بوده و گاه به منظور استفاده از پوستش آن را پرورش می دهند با تغییر فصول سال تغییر رنگ می دهد ! مثلا روباه سفید در تابستان لباس قهوه ای به تن می کند تا همرنگ محیط شوند ، روباه آبی هم به نوعی رنگی تیره تر به خود می گیرد ، به همین نسبت رنگ خود را با محیط تنظیم می کند . هر چند روباه در بیشتر نقاط یافت می شود اما جنگل ها جایی به مراتب مطلوب تر برای زندگی و لانه سازی آن ها هستند .

علت شناخته شدن روباه در بین مردم به موجودی مکار و حیله گر نمی تواند بی ربط به این زیرکی نهفته در او باشد ، روباه به طور آگاهانه حقه های بسیاری را برای به دام انداختن شکار خود به کار می بندد ، پنهان شدن ، جلب توجه و حتی شکلی شبیه به مردن را به خود گرفتن از کوچکترین کارهایی است که برای نزدیک شدن به طعمه از آن ها استفاده می کند ، همین مهارت بالا در شکار همچنین پنهان کردن خود و ترسو بودن شکار روباه را دشوار کرده ، حتی در مواقعی که در تله گیر می کند پای اسیر خود را برای بقا و به دام نیفتادن از بدن جدا می کند !

شاید کنجکاو شده باشید بدانید چه موجوداتی از این حیوان در امان هستند ؟ در واقع نه تنها جانوران بلکه گیاهان نیز از دست روباه جان سالم به در نمی برند ! روباه با گوش های زیبایش که از تولگی به قشنگی جلب توجه می کند تقریبا همه چیزخوار است ، از پرندگان و جوندگان گرفته تا حشرات و میوه های گوشتی ، در مواقعی که با کمبود غذا مواجه شود به لاشه خواری هم روی می آورد .

موجود زیبای ما چیزی حدود 12 سال عمر می کند و در طول حیات خود فصل سرما را با پنهان کردن پاها و بینی خود بین دم پر مو و زیبایش به سر می برد ، برخی حالات دفاعی روباه شبیه به سمور ها است ، آن ها زیر دم خود غددی دارند که مایعی بد بو را برای فراری دادن دشمنان از خود ترشح می کنند زیرا این موجود دشمنان زیادی در طبیعت دارد از عقاب و جغد گرفته تا چهارپایانی مانند پربه ی وحشی و…

باید توجه داشت که در صورت میل به شکار حیواناتی زیبا مانند روباه علاوه بر اقدام برای کسب مجوز های لازم به بیماری هایی که از طریق این جانور به انسان منتقل می شود هم توجه لازم بشود .

مرتبط ها

قالب خبری