جدیدترین مطالب امروز

روبات جهنده ایده ای فناورانه از حرکت عنکبوت !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : تکنولوژی

روبات جهنده ایده ای فناورانه از حرکت عنکبوت !

روبات جهنده را می توان به عنوان یک ایده ی فناورانه از حرکت عنکبوت های جهنده دانست که پژوهشگران انگلیسی می خواهند به روش ابداع این فناوری برسند !

پژوهشگران انگلیسی در نظر دارند روبات ‌هایی موسوم به روبات جهنده ابداع کنند که قابلیت ‌های خاص عنکبوت ‌های جهنده را داشته باشند.

عنکبوت ‌ها پس از هر توقف، قابلیت پرش تا ۶ برابر طول بدن خود را دارند.

پژوهشگران دانشگاه منچستر در انگلستان فکر می‌کنند شاید این قابلیت عنکبوت ‌ها، برای روبات ‌ها قابل اجرا باشد.

آنها برای تحلیل حرکت یک عنکبوت جهنده موسوم به کیم(Kim) و بررسی چگونگی انتقال این قابلیت به روبات، از ترکیب سی ‌تی ‌اسکن‌ و دوربین‌ های پرسرعت استفاده کردند.

این گروه، از پرش ‌های کیم فیلم ‌برداری و آنها را به‌ صورت حرکت آهسته پخش کردند؛ سپس، برای درک ساختار بدن و پای رده عنکبوتیان در سطحی بی‌ سابقه، یک مدل سه‌ بعدی ابداع دادند.

نتایج این بررسی، کاملا مطابق انتظار دانشمندان نبود. این موضوع کاملا واضح است که عنکبوت‌ ها برای کشش پاهای خود، از فشار هیدرولیک استفاده می‌کنند اما اکنون مشخص شده که آنها برای پرش به این قدرت نیازی ندارند. همچنین، راهبرد پرش، به مسافت سفر آنها و تغییر یا عدم تغییر در رفتارشان بستگی دارد. شاید عنکبوت، برای شکار طعمه، روی یک پرش کوتاه تمرکز کند اما ممکن است یک جهش بلند، موجب حفظ انرژی شود.

هنوز نکات ناشناخته ‌ای برای رسیدن به ساخت مدل های واقعی و کاربردی روبات جهنده وجود دارد. برای مثال، دقت عنکبوت ‌ها در استفاده از حرکت هیدرولیک چقدر است و اینکه روبات جهنده نمی‌تواند همین مقدار قدرت و کنترل عنکبوت را داشته باشد.

با این حال دست اندرکاران این پژوهش می گویند : برای ساخت روبات جهنده ، نباید همیشه از سگ ‌ها یا انسان‌ ها الهام گرفت.

منبع : Tici

مرتبط ها

قالب خبری