روابط زناشویی مردان سالخورده به چه شکل است

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : مارس 17, 2015
روابط زناشویی مردان سالخورده به چه شکل است

از جمله مواردی که با افزایش سن دستخوش تغییر می شود ، قوای جنسی است که روابط زناشویی را نیز تحت تاثیر قرار می دهند ، این تغییرات برگرفته از بیماری می باشد .

انسان رفته رفته پا به سن می گذارد و این روند بر زندگی او تاثیرگذار است ، حتی گاهی عضوی از بدن توانایی سابق خود را از دست می دهد و در چنین شرایطی شخص حتی در سنی نسبتا پایین ، قادر به انجام بسیاری از امور گذشته نیست و حتی لازم است مراقبت هایی را برای حفظ سلامت نسبی خود انجام دهد .

از جمله ی این موارد که حائز اهمیت است ، روابط زناشویی می باشد . شخصی که پا به سن می گذارد تا چه حد میل به ایجاد ارتباط در او زنده است و این ارتباط باید به چه شکل و همراه با چه مراقبت هایی باشد ؟ هرچند این مسئله در مقایسه با پژوهش پیرامون بیماری های قلبی و… از حساسیت کمتری برخوردار است و موضوعی حیاتی به شمار نمی رود با این حال قابل پرداختن است حتی اگر در سطحی پایین از توجه قرار گرفته باشد .

طبیعی است که با بالا رفتن سن ، قدرت جنسی به ویژه در مردها پایین می آید ، روندی رو به کاهش که بسیار تدریجی و غیرقابل تشخیص است ؛ اما میل و فکر به رابطه ی زناشویی همچنان در فرد باقی می ماند ؛ این موضوع بیشتر در خصوص مردان صادق است ، بدنی که دیگر توانایی همراهی ندارد و فکری که هنوز پیرامون ارتباط گیری فعال است . پایین آمدن توان جسمی برای ایجاد ارتباط می تواند به دلیل عواملی مانند افزایش وزن با سرعت بیشتری کاهش پیدا کند .

علاوه بر کاهش تعداد اسپرم ها در مردان ، اختلال در نعوظ است ، این فرآیند بسیار دیر اتفاق می افتد و به چندین برابر تحریک جسمی نیاز دارد ، این در حالتی است که شخص دیگر کنترل سابق را بر امور نخواهد داشت .

آیا مطالبی که بیان شد طبیعی است ؟ قطعا خیر ! هر فرد حتی با وارد شدن به دوران سالمندی باید بتواند به روابط زناشویی خود ادامه دهد ؛ اما به شرطی که :

در خطر بیماری هایی مانند تصلب شراین ، فشار خون بالا و دیابت نباشد . در واقع پایین آمدن توان جنسی زنگ خطری در بروز چنین ناراحتی هایی است . استرس و افسردگی ، عدم مهارت در ایجاد ارتباط جنسی نیز سرعت کاهش میل جنسی را کم می کند ؛ در یک کلام ، اگر با افزایش سن به جای ایجاد صمیمیت بیشتر و موفقیت بهتر در روابط زناشویی ، شاهد روندی مخالف بودید باید حتما دلیل را جستجو کرده وجهت حل آن اقدام کنید .

هورمون ، اعصاب و عروق سه عامل اساسی در کاهش میل جنسی مردها می باشند ، کاهش جریان خون در آلت تناسلی نیز تاثیرگذار است با این حال یافتن علت کاری بسیار دشوار و به عبارتی ناشدنی است چرا که حتی کارکرد عادی سیستم جنسی در مردهای جوان نیز پیچیده و سوال برانگیز است . با این حال داروهایی به منظور بهبود شرایط در بازار عرضه می شوند که استفاده از آن ها با تجویز پزشک خالی از لطف نیست .

اشتراک گذاری این مطلب در :