جدیدترین مطالب امروز

رنگ ها و برداشت ما از محیط و اشخاص پیرامون

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : دانستنیها

رنگ ها و برداشت ما از محیط و اشخاص پیرامون

رنگ ها تاثیر فوق العاده ای در تاثیرپذیری ما از محیط اطراف و اشخاص پیرامون ما دارند ، حس آرامش ، اشتها ، تلاش و.. همگی حس هایی هستند که از رنگ ها به ما می رسد .

زندگی ما تا چه اندازه از رنگ ها تاثیر می گیرد ؟ اگر پاسخ شما منفی است بهتر است بدانید ما به طور مستقیم یا غیرمستقیم در زندگی خود از رنگ ها تاثیر می گیریم . زمانی که رنگ خاصی برای اتاق خواب خود انتخاب می کنید و یا لباسی با رنگ خاص را می پوشید علاوه بر اینکه حس مشخصی را به خود وارد می کنید باعث تاثیر گرفتن اطرافیانتان نیز می شوید .

چرا سالن ها و رستوران های سرو غذا را اغلب با رنگ های تند نظیر قرمز ، نارنجی و زرد رنگ آمیزی و تزئین می کنند !؟ چه ارتباطی می تواند بین رنگ و حس آرامش وجود داشته باشد ؟

رنگ هایی مانند سبز ، تا حد ممکن و در جایگاه خود احساس آرامش را در فرد تقویت می کند و به همین دلیل است این رنگ می تواند برای اتاق خواب ، مخصوصا کودکانی که می خواهند از والدین جدا بخوابند و یا افرادی که ضعف اعصاب دارند بسیار مناسب باشد .

رنگ های تند بسیار اشتهاآور و البته هیجان برانگیز هستند و جدا از رستوران ها می تواند در مواقع خاص برای رنگ اتاق نیز مورد استفاده قرار بگیرد ؛ توجه داشته باشید که حنی رنگ منو در رستوران ها تحت تاثیر اثرگذاری رنگ ها انتخاب و تنظیم می شود .

رنگ مشکی از جهات مختلفی می تواند تعبیر و تفسیر شود ، همانطور که قابل حدس است این رنگ مورد علاقه ی مدپوشان است و نوعی حس برتری ایجاد می کند ، دقیقا در تضاد با این حس ، فرمانبرداری را تداعی می کند به عنوان مثال مشکی پوشیدن خانم ها نوعی اعلام فرمانبرداری از مرد تعبیر می شود . از جنبه ای دیگر و در منفی ترین برداشت نیز نشانه های فرد منزوی و افسرده است یا حتی شخصیتی شرور را در ذهن مجسم می کند .

رنگ سفید نیز در اکثر برنامه های خردسالان برای نشان دادن افراد نیکوکار و فرشته ها استفاده می شود ، لباس عروس نیز به نشانه ی معصومیت سفید انتخاب می شود . از دیدگاهی دیگر دشواری در تمیز نگاه داشتن این رنگ از پوشاک باعث می شود اشخاص در مشاغل خاص مانند دکتر یا پرستار برای نشان دادن اوج تمیزی کار خود از این رنگ برای پوشش خود استفاده کنند . رنگ سفید در اجسام و ابزار به ویژه در مد بسیار پرطرفدار است .

به دو ویژگی رودرروی رنگ های صورتی و آبی توجه کنید ! در سالن های ورزشی و در مسابقات رنگ آبی سبب می شود ورزشکار نهایت تلاش خود را به کار بگیرد و با آرامش خود را به موفقیت برساند و در مقابل رنگ صورتی که مورد پسند دختران نیز می باشد به دلیل خیال انگیز بودن و رویایی بودن آن چنان حسی را در افراد تیم یا شرکت کننده ایجاد می کند که باعث تنبلی و سستی همچنین تسلیم شدن وی به حریف می شود .

در دنیای رنگ ها ، راه گریز فراوانی برای انسان از حسی به حس دیگر وجود دارد و پراستفاده ترین این رنگ ها آبی و سبز می باشند .

و در نهایت رنگ زرد سبب افزایش تمرکز و بالا رفتن سوخت و ساز بدن می شود .

مرتبط ها

قالب خبری