جدیدترین مطالب امروز

رعایت بهداشت فردی نوزادان بدون تهدیدی برای آن ها

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : نکته ها

رعایت بهداشت فردی نوزادان بدون تهدیدی برای آن ها

رعایت بهداشت فردی از مهم ترین نکات در زندگی هر فرد است ، علاوه بر این بهداشت فردی نوزاد ما بدون وارد شدن آسیبی به او نیز بر عهده ی ما می باشد .

بهداشت فردی از جمله مهم ترین مواردی است که هر شخص در طول حیات خود با آن مواجه می باشد ، حتی زمانی که نوزاد بوده و نمی تواند خودش بهداشت فردی را رعایت کند که در این دوره والدین و افرادی که سرپرستی نوزاد را برعهده دارند بهداشت فردی نوزاد را ممکن می سازند .

اما از آنجاییکه میخواهیم بهداشت فردی را برای شخص دیگری انجام دهیم و آن هم شخصی که هم اندام کوچک تر و نرم تری دارد و هم نمی تواند در این راه به ما کمک کند ، باید یکسری نکات را رعایت کنیم تا بهداشت فردی و پاکیزگی دردسر ساز نگردد و باعث آسیب رسیدن به نوزاد نشود .

اولین و مهم ترین مورد در بهداشت فردی استحمام است . حمام کردن از جمله مواردی است که شخص از همان ابتدا با آن روبه رو می باشد ؛ اولین نکته حفظ آرامش و مسلط بودن است ، بسیاری از افراد مانند شما اولین بار است که استحمام یک نوزاد را تجربه می کنند و نگرانی های شما ( لیز خوردن نوزاد و… ) را درک می کنند ؛ بهتر است بجای استفاده از تشت های مخصوص و کوچک ( با جثه ی نوزاد هماهنگی داشته باشد ) ، نوزاد را روی پای خود قرار دهید ( در این هنگام لباس هایتان را در نیاورید ) به این ترتیب احتمال لیز خوردن نوزاد ( به شرط حفظ آرامش ) بسیار محال می شود ، همچنین بهتر است وسایلی که جهت استحمام نیاز دارید را در نزدیکی خود بگذارید و یا از شخصی که حضور دارد بخواهید تا آن ها را به شما بدهد .

جهت استحمام دادن نوزاد ( برای صورت ) از یک تکه پنبه و ( برای بدن ) از یک پارچه ی نرم استفاده کنید ، ابتدا سر و صورت نوزاد را شسته و پس از خشک کردن ( برای جلوگیری از سرما خوردن نوزاد ) به سراغ بدن او بروید ؛ توجه داشته باشید برای شستشوی سر آب را بی توجه رها نکنید بلکه سعی کنید آب به عقب ریخته شود و روی صورت نوزاد نیاید چون نوزاد نمی تواند چشم ها را بسته نگهدارد و یا از تنفس ، لحظه ای که آب روی صورتش است جلوگیری کند ؛ همچنین هنگامی که می خواهید بدن را بشویید سر را با یک دست به آرامی نگهدارید تا کار سهل تر شود .

نکته ی بعدی در بهداشت فردی کوتاه نگهداشتن ناخن ها است ؛ نوزاد یا کودک کم سن و سالی که ناخن های بلند دارد ، در خواب ممکن است خود را زخمی کند و اگر بحث بهداشت فردی و تجمع میکروب زیر ناخن ها را نادیده بگیریم باز هم در هنگام بازی کردن ممکن است آسیب رسان باشد .

بهترین زمان برای کوتاه کردن ناخن نوزاد هنگامی است که نوزاد خواب است ، اما با این حال لازم است قبل از شروع به کار از همسر یا هر شخص دیگری که حضور دارد بخواهید تا دست یا پای نوزاد را نگهدارد سپس مشغول به کار شوید ؛ می توانید برای جایگزینی شیئی کم خطر ، از سوهان به جای ناخنگیر استفاده کنید . اگر بر اثر بی احتیاطی خونریزی اتفاق افتاد نیازی به بستن موضع نیز ، تنها تا هنگامی که خونریزی بند می آید از یک گاز استریل استفاده کنید ( اگر گاز را به موضع ببندید ممکن است کودک در حین بازی آن را جدا کرده و با قرار دادن در دهان خفه شود ) .

توجه داشته باشید از گوش پاک کن به هیچ وجه نباید برای نوزاد و کودکان استفاده کرد ، مخصوصا زمانی که در خواب هستند، این امر نه تنها به بهداشت فردی کمک نمی کند ، بسیار خطر آفرین نیز است .

از موارد دیگری که می توان در بهداشت فردی به آن توجه کرد ، شستن نوزاد بعد از هر بار ادرار یا مدفوع است ؛ نکته ای که باید توجه شود این است که هیچ وقت نگذارید برای مدت طولانی پوشک کثیف به نوزاد باقی بماند ، حتما نوزاد را تمیز بشویید و قبل از شستن نوزاد ، سردی و گرمی آب را با پشت دست تست کنید .

بعد از هر بار شیر خوردن می توانید لثه های کودک را با گاز استریل تمیز کنید و به مرور عادت مسواک زدن را که از مهم ترین موارد بهداشت فردی است در او ایجاد کنید .

مرتبط ها

قالب خبری