جدیدترین مطالب امروز

رشد و پیشرفت فردی زن پیش از ورود به زندگی مشترک

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : ازدواج و خانواده

رشد و پیشرفت فردی زن پیش از ورود به زندگی مشترک

هر انسانی در زندگی خود دچار تحول و دگرگونی می شود و اگر غیر از این باشد زندگی وی دچار رکود شده است ، لزوم پیشرفت فردی در خانوم ها ، پیش از ورود به زندگی مشترک چیست !

پیشرفت فردی از از جمله مواردی است که دخترخانم ها قبل از ورود به زندگی مشترک باید به آن توجه داشته باشند . زمانی که فردی ( اعم از زن و مرد ) وارد زندگی مشترک می شود ، نقش جدیدی را پذیرفته اند و برای شکوفایی در آن نقش لازم است از یکسری موارد چشم پوشی کنند . به عنوان مثال اکثر مردها با ورود به زندگی مشترک از جنبه های بسیاری به رشد می رسند ، تهیه مسکن ، وسیله نقلیه ، پس انداز بانکی و حتی در مواقعی که پیشرفت تحصیلی به ارتقا حقوق دریافتی منجر می شود پیشرفت تحصیلی و… ؛ در مقابل یکسری آزادی عمل ها را از دست داده است و با ورود به زندگی مشترک با دوران مجردی خداحافظی کرده است در این بین شرایط سخت اقتصادی حال حاضر دلیل بر مشغله ی فکری و … را فراهم می کند . بنابراین از دید شخصی که از جنبه روحی به این مسئله توجه ندارد ، ازدواج مرد را محدود نمی کند . در مقابل چه نقشی به زن اضافه می شود ؟

فاکتور گرفته از حداقل مردهایی که در کارهای خانه مشارکت دارند ، اکثر مسائل منزل به خانم ها مربوط می شود ؛ با اضافه شدن مسئولیت های جدید ، وظایف قبلی در رده ی دوم قرار گرفته و از اهمیت آن ها کاسته می شود ؛ این اهداف می توانند شامل درس خواندن ، کلاس های تفریحی ، اشتغال و… باشد ؛ این محدودیت ها اگر چه به چشم دیگران خانه نشینی و زندگی به سبک پرنسس ها است برای یک فرد جوان قابل قبول نیست . بنابراین پیشرفت فردی در دوران مجردی برای خانم ها دارای اهمیت خاصی است .

دخترخانمی که در دوران مجردی به پیشرفت فردی خود اهمیت می دهد ( پیشرفت در زمینه های جسمی و روحی ) ، به مراتب با گزینه های هم سطح خود ارتباط گیری خواهد کرد ؛ در زندگی مشترک بهتر در نقش یک زن ظاهر می شود و مسئولیت های آن دوره از زندگی خود را راحت تر می پذیرد . در زندگی مشترک پیشرفت فردی به کندی صورت می گیرد و طرفین لازم است به یک نقطه ی آرامش برسند ؛ در این مسیر اکثر انرژی صرف این سازگاری خواهد شد .

از طرفی آشنایی با گزینه های مرتبط با پیشرفت فردی موجب ایفای نقش بهتر در زندگی زناشویی می شود ؛ در مقاله های پیشین نیز اشاره کردیم که اطلاع از اهداف زندگی طرفین امری حیاتی محسوب می شود . بیایید این موارد را بهم ربط دهیم :

در قالب حکایت ، جوک و… بسیار شنیده اید که دختر خانم عزیز ! شرهر غول چراغ جادو نیست و برای برآوردن آرزوهای شما نیامده و…

این امر به برخوردی اشتباه از سوی زن و همچنین مرد اشاره می کند . دختر خانمی که به پیشرفت فردی اهمیت چندانی نداده است و از این پس نیز خواسته هایش نامعقول جلوه می کند و آقا پسری که حریم شخصی را برای همسر خود و خواسته های او قائل نمی شود . عدم تعرض به حریم شخصی یعنی احترام گذاشتن به خواسته های طرف مقابل و ممانعت نکردن در جهت رشد و پیشرفت فردی او ؛ باید مشخص باشد که هر فرد زندگی مشترک از چه زوایایی مشترک می داند ، حریم خصوصی تعریف شده باشد ، افراد از نظر پیشرفت فردی ( در بخش معنوی و… ) هم کفو باشند و…

بنابراین زنی که به پیشرفت فردی می رسد بسیاری از آسیب ها را کنترل می کند و با مشکلات رایجی همچون تحت سلطه رفتن و زیر سلطه گرفتن از راه صحیح مقابله خواهد کرد ؛ در وقت گذاشتن برای فرزندان با مشکل روبرو نخواهد شد و…

در نظر داشته باشید ازدواج زود هنگام به همان اندازه می تواند از پیشرفت فردی جلوگیری کند که ازدواج دیرهنگام می تواند به شخص صدمه بزند .

مرتبط ها

قالب خبری