جدیدترین مطالب امروز

راهنمای لاغری و درمان آن از زبان پزشک خانواده یک جم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : پزشک خانواده

راهنمای لاغری و درمان آن از زبان پزشک خانواده یک جم

در مبحثی دیگر از پزشک خانواده سراغ نوعی بیماری به نام لاغری رفتیم که قرار است در این مطلب راهنمایی مختصری درباره ی آن داشته باشیم .

در ابتدا بهتر است با تعریف لاغری و ذکر چند نکته دراین باره آغاز کنیم :

لاغری نوعی بیماری و یا به عبارت بهتر نوعی مکانیسم مزمن است که درمان آن هم مانند بسیاری از مکانیسم های مزمن ، نیازمند زمان می باشد .
در خصوص درمان لاغری این نکته را همیشه به یاد داشه باشید که هرگز از دارو استفاده نکنید تا به عوارض احتمالی مصرف داروهای مختلف دچار نشوید ، البته به غیر از مواردی که پزشک معالج تشخیص به استفاده از دارو می دهد و علاوه بر این ، هیچگاه در درمان لاغری خود عجله نکنید و صبر داشته باشید تا درمان اصولی تر و ماندگارتری را پشت سر گذارید .

از نظر تقسیم بندی ، درمان لاغری به دو دسته تقسیم می شود :

نخستین تقسیم بندی ، درمان دارویی می باشد : درمان دارویی لاغری شامل داروهای اشتهاآور ، داروهای کاهش دهنده ی متابولیسم و همچنین داروهایی که با احتباس نمک و به دنبال آن آب ، باعث افزایش وزن می شوند ، که در ادامه برای هر کدام توضیحات مختصری بیان خواهیم کرد .

داروهای اشتها آور : این داروها که در رأس آنها سیپروهپتادین می باشد ، با افزایش اشتها باعث خوردن بیشتر می شوند و در نتیجه دریافت انرژی توسط بدن را نیز افزایش می ‌دهند و به مرور به افزایش وزن کمک می کنند ( فقط نکته ای که درباره ی اینگونه داروها وجود دارد این است که تمامی این داروها زمانی مؤثرند که شخص از هر نظر سالم باشد )
داروهای کاهش دهنده ی متابولیسم : این داروها با کاهش متابولیسم بدن ، باعث افزایش وزن می ‌شوند و به صورت کاذب کم‌ کاری تیروئید ایجاد می کنند ؛ مشکلی که این نوع از داروها دارند این است که این گروه از داروها با توجه به برهم‌ زدن نظم طبیعی بدن ، باعث ایجاد عوارضی در بدن می گردند .
داروهایی که با احتباس نمک و به دنبال آن آب ، باعث افزایش وزن می‌ شوند : این داروها به واسطه ی احتباس آب و نمک که می تواند عوارض زیادی نیز برای بدن داشته باشد ( ازجمله عوارض گوارشی ، عوارض استخوانی و … ) ، باعث افزایش وزن می گردد که بارزترین آنها کورتون ها هستند .

دومین تقسیم بندی ، رژیم درمانی می باشد : رژیم درمانی به ارائه ی یک برنامه ی استاندارد ، علمی و کامل از لحاظ علم تغذیه گفته می شود که بیشتر به درد افرادی می خورد که از لحاظ بیماری های عامل لاغری ، در سلامت کامل به سر می برند ؛ با استفاده از رژیم درمانی ، به راحتی و با استفاده از یک رژیم استاندارد و مناسب ، می توان به وزن ایده آل رسید .

همانطور که می دانید در خصوص رژیم غذایی صحیح و استاندارد بایستی به گروههای غذایی مختلف توجه ویژه ای داشت تا بتوان بهترین نتیجه را از رژیم درمانی گرفت .

در یک رژیم درمانی استاندارد برای لاغری ، گروههای غذایی که باید مد نظر باشد : شیر و لبنیات ، حبوبات و غلات ، میوه و سبزیجات و همچنین گوشت می باشد که بتواند : 1- تأمین کننده ی انرژی مورد نیاز روزانه باشد ، 2- بر اساس فرهنگ غذایی ایران تدارک دیده شده باشد ، 3- دارای تنوع لازم و همچنین تأمین کننده ی ریزمغزیها باشد .

پس نتیجه گیری کلی که می توان از گفته های این مطلب داشت ، این است که بهترین و سالمترین راه حل درمان لاغری ، رژیم غذایی صحیح و ورزش مناسب و کافی می باشد و همچنین این را هم باید در نظر داشت که افزایش وزن در یک رژیم غذایی استاندارد و اصولی ، به صورت تدریجی است و همانطور که در بالا هم اشاره ی کوتاهی به آن شد بایستی صبر و حوصله ی کافی را برای رسیدن به بهترین نتیجه داشته باشید .

مرتبط ها

قالب خبری