جدیدترین مطالب امروز

راسو ها و بقای بیشتر آن ها در اسارت

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مستند

راسو ها و بقای بیشتر آن ها در اسارت

راسو ها گونه های مختلفی دارند و در حال حاضر از نظر انقراض و کمبود جمعیت خطری آن ها را تهدید نمی کند ، اکثرا با شنیدن نام راسو بوی بد آن ها به خاطرمان می آید

راسو ها انواع مختلفی دارند ، چیزی که بیشتر در گونه های مختلف راسو جلب توجه می کند اندازه ی آن ها است که از 12 تا 45 سانتیمتر متفاوت می باشد اما در کل ریزنقش به حساب می آیند .

در مقابل گردن کشیده و دم پر مو و زیبای آن ها دست و پا هایشان بیشتر از آنچه هست کوچک به نظر می رسد . این پستانداران زیبا را عمدتا در دو رنگ خاکستری و قهوه ای می توان یافت ، البته برخی از آن ها در فصول سرد سال کاملا سفید می شوند .

راسو را می توان جانوری هجوم برنده دانست ، خوراک راسو معمولا موش ، تخم پرندگان و مار و… است ، با توجه به این که در روستا ها و مناطقی که انسان ها زندگی می کنند راسو به راحتی یافت می شود حتی در صورتی که زمینه ی شکار فراهم باشد راسو از مرغ و خروس و دیگر پرندگان خانگی نیز تغذیه می کند .

جالب است بدانید بر خلاف برخی جانوران ریز نقش مانند خفاش و… که به دلیل دید محدود در روز ، بخش عمده ی فعالیت های خود را در شب دارند ، راسو در روز نیز می تواند به راحتی شکار کرده و زندگی عادی خود را داشته باشد ، این امر به دلیل بینایی و شنوایی قوی آن ها است .

موش خرما یا همان راسو ، در فصول گرم سال جفت گیری می کند ، نوع ماده ی راسو می تواند تا دو بار در سال بچه به دنیا بیاورد و هر بار حداکثر 10 بچه بزاید ؛ از تولد گرفته تا سپری کردن دورانی که فرزندان به مادر وابسته هستند و سپس رسیدن آن ها به بلوغ زمان بیشتر از یک سال تجاوز نمی کند و بعد از یک سال ، بچه راسو تبدیل به یک راسوی بالغ می شود .

راسو ها را می توان دست آموز هم کرد ، راسو های رام شده و به عبارتی راسو هایی که در محیط های مانند قفس و… نگهداری می شوند گاهی عمرشان به 10 سال هم می رسد اما وقتی در طبیعت زندگی می کنند با توجه به خطراتی که حیات وحش هر جانوری را ممکن است تهدید کند عمر کوتاه تری دارند .

مرتبط ها

قالب خبری