جدیدترین مطالب امروز

راز بقا حیوانات مرموز در طبیعت سوژه داغ مستند یک جم

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : گوناگون

راز بقا حیوانات مرموز در طبیعت سوژه داغ مستند یک جم

در دسته ی حیوانات مرموز ، جاندارانی را قرار داده ایم که در هنگام بروز خطر نهایت تلاش را برای بقا می کنند ، با این تفاسیر شاید بهتر باشد آن ها را حیوانات باهوش بنامیم !

چیزی که تا به امروز اطلاعات جامع و کاملی در اختیار بشر نگذاشته است ، راز نامرئی شدن می باشد ؛ تا جایی که بشر آن را یک رویا فرض کرده و از آن در برای تخلیه ی هیجان خود در فیلم های تخیلی بهره می برده است . هر آرزو روزی ممکن است تحقق پیدا کند ! به بیانی دیگر اگر چیزی را هدف قرار دهید خودبه خود ابزار دستیابی به آن را نیز جذب خواهید کرد . اینکه دقیقا این رویا چه زمانی کاملا به وقوع می پیوندد معلوم نیست ؛ اما درحال حاضر گام های اولیه ی خود را با الهام گرفتن از روند استتار حیوانات مرموز طی کرده است !

احتمالا با دسته بندی نرم تنان ، مهره داران و… آشنا هستید ؛ اکنون دسته بندی جدید و عجیبی را خواهید شناخت : ” حیوانات مرموز ”

اگر از دیدن یک جغد در بین صخره های همرنگ با پرهایش به وجد آمده اید و یا حشرات پنهان شده بر روی برگ ها شما را به حیرت واداشته است ، احتمالا شناخت حیوانات مرموز شما را به این نتیجه می رساند که کلمه ای برای توصیف قدرتی که خداوند برای حفظ بقا در طبیعت به آن ها داده است ندارید .

جانداران در مواجهه باخطر واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند ، از تغییر رنگ و در آمدن به رنگ محیط ( مانند آفتاب پرست ) گرفته تا بی حرکت ماندن ( این مورد بیشتر در خزندگان سنگین وزن صدق می کند ) تا شاید شبیه جسمی بی جان بنظر برسند . اما نوع دیگری از جانوران در شرایط حساس بی رنگ می شوند ! در اینجا می خواهیم به آن ها حیوانات مرموز بگوییم و بیشتر با ویژگی های اندکی که تا کنون از آن ها گردآوری شده است آشنا شویم .

تمام این داستان ها مربوط به پوست حیوانات مرموز است ! واقعا چه خصیصه ای باعث می شود آن ها بتوانند در مقابل خطر و شکار شدن خود را نامرئی کنند !؟ خیلی ساده است ؛ پوست شفاف .

پوست حیوانات مرموز به گونه ای می باشد که در مواجهه با خطر ، 20 تا 90 درصد خود را شفاف می کند ، به طوری که می توانید آن سوی بدن آن ها را ببینید ! این جانداران خطر حائزاهمیتی برای محیط ندارند ، نه سم کشنده ای دارند و نه حتی دندان های تیز و برنده ، به همین علت است که به این واکنش دفاعی در برابر خطر مجهز هستند . تحقیقات انجام شده نشان می دهد که نوعی پروتئین در سطح پوست آن ها مسبب این امر است ( این نتیجه از بررسی ماهی مرکب بدست آمده است ) . نکته ی جالب دیگر در خصوص حیوانات مرموز این است که اکثر گونه های شناخته شده تا به الان آبزی هستند .

تا حدودی تکامل یافتن این ابزار دفاعی در بدن حیوانات مرموز توجیه پذیر است ؛ در اینجا دفاع نامرئی شدن را به دودسته تقسیم خواهیم کرد . پیش از توضیح تقسیم بندی ها با چند نمونه از حیوانات مرموز آشنا شوید : کوسه ی فانوسیان ، ماهی ژله ای ، پروانه شیشه ای و… اشاره کرد .
در نوع اول یعنی کوسه فانوسیان ، شرایط محیط زندگی ( عمق 200 متری و فشار آب زیاد ) سیستم تکامل کوسه فانوسیان را به سمتی هدایت کرده است که بتواند از خود نور تولید کند، این شرایط اجباری عدم وجود نور کافی در عمق مذکور می باشد ؛ تقریبا در اکثر آبزیانی که در عمق زیاد زندگی میکنند ویژگی شبتابی وجود دارد ، نکته منحصربفرد کوسه فانوسیان این است که آبزی خود را پشت نور تولید شده پنهان می کند و به چشم نمی آید ! اگر بخاطر داشته باشید در مستندهای قبلی در خصوص حشره ای صحبت کردیم که در یک غار بدون هیچگونه نوری زندگی می کرد ، به عبارتی می توان گفت عدم وجود نور در محیط ، پس از مدت تولانی سبب می شود جانداران بی رنگ شده و تکامل همنوعان آن ها نیز به همین شکل پیش برود .

اما پروانه شیشه ای یا ماهی ژله ای از نوع دفاعی نامرئی شدن استفاده می کنند ؛ آن ها در مواجهه با خطر همانطور که توضیح دادیم 20 تا 90 درصد خود را شفاف می کنند و این به دلیل وجود نوعی پروتئین در سطح پوست آن ها است .

بشر با بررسی این نوع پروتئین تا کنون توانسته نوعی پوشش اختراع کند که یک فرد در شب ، مقابل دوربین فروسرخ دیده نشود ! اما قطعا این تحقیقات تا به نتیجه رسیدن کامل راه بسیار طولانی درپیش دارد .

مرتبط ها

قالب خبری