رادیو داروها و نقش آنها در پیشرفت علوم پزشکی

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : ژوئن 18, 2019
:: موضوع : گوناگون » مقاله آزاد
رادیو داروها و نقش آنها در پیشرفت علوم پزشکی

رادیو داروها یا همان داروهای هسته ای را شاید بتوان جهشی قابل توجه در حوزه تولید دارو و پیشرفت پزشکی دانست که در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت .

رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ‌ای کشور ، از تولید رادیو داروها در این پژوهشگاه توسط متخصصان داخلی خبر داد .

دکتر محمد قنادی در حاشیه مراسم دانش آموختگی تعدادی از دانشجویان فارغ ‌التحصیل دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار امیدواری کرد که این رادیو داروها که در شناسایی بیماری سرطان کاربرد دارد ، تا چند ماه آتی در بیمارستانها مورد استفاده قرار گیرد .

وی در بخش دیگر اظهارات خود ، طرح ساخت نیروگاه هسته‌ ای و “ “UCF‬ را از طرحهای در دست اجرا توسط متخصصان داخلی اعلام کرد.

وی همچنین از پروژه‌های ‪ UCF‬کارخانه تبدیل اورانیوم ، ‪ ZPP‬کارخانه تولید زیر اورانیوم و ‪ FMP‬کارخانه تولید سوخت هسته‌ای و غنی‌سازی به عنوان دیگر طرحهایی که توسط متخصصین بومی در حال اجراست ، نام برد .

قنادی همچنین درباره نقش فناوری هسته‌ ای در تولید دارو که منجر به ساخت رادیو داروها شده است هم گفت : کاربرد این فناوری در دو بخش ، کشاورزی ، پزشکی ، صنعت و تولید انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است .

وی کاربرد رادیو داروها را در ضد عفونی کردن تجهیزات پزشکی و مواد غذایی ، گیاهان دارویی ، چای ، صیفی ‌جات ، میوه ، گوشت و تبدیل زباله‌ های بیمارستانی و شهری به کود با اهمیت دانست .

به گفته رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ، نقش فناوری هسته ‌ای در بالابردن کیفیت چوب ، پوشش‌ کابل برق و مخابرات و ارتقای ‌کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی ، شناسایی و درمان سرطان ، پیوند استخوان ، شناسایی سکته‌ های مغزی ، آلزایمر و درمان تالاسمی ، مهم است .

وی گفت : برای تجهیز‪ ۱۲۰‬بیمارستان در بحث پزشکی هسته ‌ای و شناسایی و درمان بیماریها ، قدم‌ های خوبی برداشته است .

رییس پژوهشگاه علوم و فنون سازمان انرژی اتمی ایران گفت : ‪ ۱۶‬درصد از تولید برق دنیا توسط ‪ ۴۴۰‬ نیروگاه و راکتور هسته ‌ای تولید می ‌شود که بدون شک مصرف انرژی در آینده در دنیا بیشتر از این هم خواهد شد .

وی همچنین به معادن اورانیوم در کشور اشاره کرد و افزود : اینک یکهزار و ۱۰۰‬ تن اورانیوم قابل استحصال در معادن استان یزد شناسایی شده که تا دو سال آتی اورانیوم آن قابل بهره‌ برداری است و در بقیه نقاط کشور نیز معادن اورانیوم در دست اکتشاف می ‌باشد .

منبع : دکترسلام

اشتراک گذاری این مطلب در :