جدیدترین مطالب امروز

ذهن و تقویت آن به کمک تکنیک های بسیار ساده !

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : مقاله آزاد

ذهن و تقویت آن به کمک تکنیک های بسیار ساده !

اگر میخواهید ذهن فعالی داشته باشید و یا اگر به دنبال روش های تقویت ذهن و حافظه ی خود هستید ، پیشنهاد می کنیم مطالعه ی این مقاله از یک جم را از دست ندهید !

در همین ابتدا تعاریفی از ذهن و حافظه را بازگو می کنیم :

ذهن چیست ؟ واژه ی ذهن ، مجموعه ای است از هوش ذاتی ، آموختنی ها و ادراک موارد دریافتی ، که در تشکلی واحد ، مغزِ انسان را فرماندهی می کند .

نیروی حافظه چیست ؟ توانمندی انسان در به خاطر سپاری ، یادآوری و ذخیره ی اطلاعات .

ذهن و حافظه ی ذهنی ، یکی از مهمترین مزیت ها و ویژگی های مخلوقات بشری می باشند ، تا جاییکه حتی برخی از حیوانات و موجودات نیز دارای حافظه هستند .

بسیار خوب ، حال که با این دو تعریف بیشتر آشنا شدید ، استارت این مقاله را خواهیم زد .

امروز و در این مقاله ، شما را با روش ها و تکنیک های بسیار ساده و یا حتی عامیانه ای آشنا می کنیم که با رعایت آنها می توانید ذهن خود را تربیت و تقویت نمایید .

تقویت ذهن برای افرادی که دوست دارند به اختلالات مغزی و ذهنی نظیر آلزایمر و … مبتلا نشوند ، امری حیاتی محسوب می گردد ، مطمئنا هیچ فرد سالمی نیست که تمایل به گرفتن آلزایمر داشته باشد !

روش های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارد که می توان از طریق آنها ، قدرت ذخیره ی اطلاعات را در ذهن ارتقا بخشید و به اصطلاح ، به هدف تقویت ذهن رسید .

اولین روش تقویت ذهن ، فعالیت بدنی مناسب است :
تحرکـ و تمرینات ورزشی ، باعث افزایش جریان خون در کل بدن و به ویژه در مغز می شود که در نتیجه به تقویت ذهن و بهتر شدن حافظه کمک می کند ( حتی اگر این میزان از فعالیت بدنی ، بسیار اندک باشد ! ) ، برخی از ورزش هایی که می توانند در این خصوص مؤثر باشند : ایروبیک ، پیاده روی و دوچرخه سواری است .

دومین روش ، که یکی از مهمترین راههای تقویت ذهن هم محسوب می شود ، به چالش کشیدن آن است :
همانطور که می دانید ، کار نکشیدن از ذهن و دادن استراحت های طولانی مدت به مغز ، باعث فرسایش قوه ی حافظه می گردد ، به همین جهت بایستی تا می توان از ذهن ، کار کشید تا از تنبلی ذهن جلوگیری شود ؛ شما می توانید با کارهای ساده ای نظیر : مطالعه کردن ، حل جدول ، حفظ کردن شعر و پرداختن به بازی های فکری ، مانع از کند شدن حافظه شوید .

تغذیه ی مناسب ، سومین راهکار تقویت ذهن است :
حتی در تقویت ذهن و بهبود کار حافظه نیز رژیم غذایی مناسب می تواند بسیار مؤثر واقع شود ؛ غلات و حبوباتی مانند سویا ، ذرت ، عدس و… ، به دلیل دارا بودن ویتامین های گروه B و مغزهای خوراکی ، می توانند در طولانی مدت ، کارکرد ذهن را بهبود بخشند .

و اما چهارمین روش تقویت ذهن ، این است که خوابتان را جدی بگیرید :
خواب کافی از موارد دیگری است که در کارکرد بهتر ذهن مؤثر است ؛ کم خوابی و یا پرخوابی ، می تواند روی توانایی و به خاطر سپاری اطلاعات اثرگذار باشد ؛ پس سعی کنید خواب منظم و کافی را در برنامه ی روزمره ی خود داشته باشید ، بعلاوه اینکه برای داشتن خواب مفیدتر ، از مصرف نوشیدنی های گازدار و غذاهای سنگین قبل از خواب ، جداخودداری کنید .

مرتبط ها

قالب خبری