جدیدترین مطالب امروز

دی سیکلومین داروی کمکی برای درمان اسهال در افراد

تهیه کننده : بخش گوناگون

تهیه شده برای بخش : داروخانه

دی سیکلومین داروی کمکی برای درمان اسهال در افراد

دی سیکلومین دارویی است که به اشکال مختلف اعم از قرص ، آمپول و شربت توزیع می شود . دی سیکلومین علاوه بر مصارف اصلی به عنوان داروی کمکی برای اسهال نیز استفاده می گردد .

در اصل تولید دی سیکلومین به منظور تسکین دردهای شکمی و روده ای در نوزادان ، همچنین کاهش درد دوران قاعدگی در خانم ها بوده است ؛ فرآیند بهبود به دلیل ضداسپاسم بودن دارو و اندک خاصیت بی حسی ای که در آن وجود دارد اتفاق می افتد ؛ همچنین با توجه به تاثیری که دی سیکلومین در بدن انسان دارد ( یعنی عوارض جانبی ) ، از آن برای درمان اسهال نیز استفاده می شود ؛ درمان سندرم روده تحریک پذیر ( این سندرم با درد شدید در ناحیه ی شکم همراه است و حالتی شبیه به نفخ را ایجاد می کند ، یبوست یا اسهال شدید از علائم سندرم روده تحریک پذیر هستند ) نیز از جمله درمان های ثانویه ی این دارو است .

برای روشن تر بودن موضوع در خصوص درمان های ثانویه ی دی سیکلومین که به علت تاثیرات آن بوجود می آید نگاهی به عوارض این دارو می اندازیم :

خستگی ، سرگیجه ، خشکی دهان ، تپش قلب ، یبوست ، بی خوابی و…

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و کنترل آن ها در حد مطلوب ، پیشنهاد می شود بعد از مصرف دی سیکلومین حتما مایعات کافی را به بدن برسانید و در حد امکان آن را با غذا میل کنید ، ( اگر از نوع تزریقی استفاده می کنید حتما چند دقیقه در حالت درازکش مانده و سپس به آرامی تغییر وضعیت دهید ) ؛ همچنین از استفاده ی همزمان دی سیکلومین ( در هر شکلی ) همراه با آنتی هیستامین ها خودداری کنید .

با توجه به عوارض جانبی دی سیکلومین می توان موارد منع مصرف آن را تا حدودی حدس زد : افراد سالخورده که دارای مشکل در مجاری ادرار و یا دفع مدفوع هستند ، اشخاص دارای ناراحتی قلبی و تنفسی و… باید از مصرف دی سیکلومین خودداری کنند ؛ بعلاوه اگر شخصی سابقه تشنج دارد و یا بدن او نسبت دارو ، عوامل خارجی و… حساسیت از خود نشان می دهد ، بهتر است از مصرف دی سیکلومین پرهیز کند .

به طور میانگین مصرف سه قرص در روز برای کودکان و بزرگسالان به صورت مشترک مناسب می باشد ( دی سیکلومین را پیش از غذا میل کرده و سپس وعده ی غذایی را مصرف کنید ) ، این مقدار برابر با 10 تا 20 میلی گرم در بزرگسالان و 5 تا 10 میلی گرم در کودکان شش ماهه تا یکساله می باشد .

مرتبط ها

قالب خبری