دیفن هیدرامین کامپاند و اطلاعاتی درخصوص این شربت

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : جولای 1, 2018
دیفن هیدرامین کامپاند و اطلاعاتی درخصوص این شربت

در این مقاله قصد داریم درخصوص شربتی نام آشنا تحت عنوان دیفن هیدرامین کامپاند صحبت کنیم و اطلاعات مختلفی را درباره ی این دارو بیان نماییم .

موارد استفاده از دیفن هیدرامین کامپاند ؟

این دارو برای تسکین سرفه و علامت های احتقانی آن استفاده می گردد علاوه بر این انقباض نایژه ها متاثر از هیستامین را نیز تخفیف می دهد.

مکانیسم اثر دیفن هیدرامین کامپاند :

این تر کیب دارای اثر ضد هیستامین و ضد کولینرژیک هست و موجب تسکین سرفه می گردد . به سبب داشتن کلرور آمونیوم داری اثر خلط آورو به سبب داشتن اثر آنتی کولینرژیک موجب کاهش ترشحات نایژه می گردد . در ضمن علایم احتقان را که اغلب با سرفه همراه هست از بین می برد و با عث کاهش احتقان بینی و نایژه می گردد .

فارماکوکینتیک دیفن هیدرامین کامپاند :

اثر خوراکی این دوا بعد از ۱۵-۶۰ دقیقه ظاهر می گردد. کلرورآمونیم از راه دستگاه گوارش طی ۳-۶ ساعت جذب شده و در کبد متابولیزه و به اسید کلرید ریک و اوره تبد یل و از کلیه دفع می گردد.

منع استفاده دیفن هیدرامین کامپاند :

این دوا درعیب شدید کار کبد و کلیه ، در بیمارانی که مبتلا به اسیدوز اولیه تنفسی هستند و در صورت وجود پو فیریا نباید استفاده گردد.

عارضه ها جانبی دیفن هیدرامین کامپاند ؟

احتمال تحریک مخاط معده و ایجاد ناراحتی معده ، بی اشتهایی ، تهوع و استفراغ با مصارف فراوان آن وجود دارد . در مریض ها با اختلال کار کلیه امکان دارد عارضه ها پوستی حساسیتی افزایش یابد. این دوا علاوه بر این به سبب داشتن دیفن هیدرامین توان دارد عارضه ها ضد موسکارینی از خود نشان دهد .

تداخلات دارویی دیفن هیدرامین کامپاند ؟

به سبب وجود دیفن هیدرامین در این فراورده استفاده همزمان با مضعف های CNS امکان دارد اثرها مضعف این دوا را افزایش دهد . استفاده همزمان ان با داروهای انتی کولینرژیک اثرها جانبی این دوا را تشدید می کند .استفاده همزمان داروهای سمی برای گوش مثل سالیسیلات و وانکو مایسین با این دوا امکان دارد علایم اثرها سمی انها بر روی گوش(از جمله وزوز گوش استفاده همزمان داروهای سمی برای گوش مثل سالیسیلات و وانکو مایسین با این دوا امکان دارد علایم اثرها سمی انها بر روی گوش(از جمله و سر گیجه )را بپوشاند. به سبب وجود سیترات سدیم در فراورده احتمال تداخل با کینید ین ، ضد اسید ها به ویژه بی کر بنات سدیم ، داروهای در بر دارنده کلسیم دیگوکسین وجود دارد.

اخطار هایی درباره دیفن هیدرامین کامپاند :

۱- این فراورده در اختلال کار کلیه باید با احتیا ط تجویز گردد.

۲- استفاده این دوا در صرع ، هیپرتروفی پروستات ،احتباس ادرار ، گلو کوم و مریضی های کبد باید با احتیاط صورت گیرد .

منبع : راهنمای سفر من

اشتراک گذاری این مطلب در :