دگزامتازون و نکاتی مهم درباره این داروی پرعارضه !

:: نویسنده : بخش گوناگون
:: تاریخ انتشار : جولای 15, 2019
دگزامتازون و نکاتی مهم درباره این داروی پرعارضه !

99 درصد داروهای شیمیایی دارای عوارض جانبی هستند که از این بین برخی از داروها عوارض بیشتری نسبت به سایرین دارند ! دگزامتازون یکی از همین داروهای پرعارضه است !

دگزامتازون در شکل های مختلفی مانند : شربت ، قرص ، قطره ، آمپول ، محلول ها و پماد یافت می شود که از پرکاربردترین داروها به حساب می آید ، اما اگر از این دارو به درستی استفاده نشود ، عوارضی مانند افزایش خون و افزایش احتمال شکستگی استخوان ها را در پی خواهد داشت .

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو ، عوارض مصرف نابجای آمپول دگزامتازون را از افزایش فشار خون تا افزایش احتمال شکستگی ها تشریح کرد .

نوشین محمد حسینی افزود : داروی دگزامتازون یا به نام مشهورتر « دگزا » از جمله داروهایی است که در شکل های مختلف مانند شربت ، قرص ، قطره ، آمپول ، پماد و محلول ‌ها ، یکی از پرکاربرد ترین و قوی ترین داروها به شمار می رود .

وی ادامه داد : این دارو شبیه انواع آنتی بیوتیک‌ هاست که برای هموطنان‌ ، داروی شناخته شده ای است .

وی اضافه کرد : تزریق آمپول دگزامتازون از طریق کاهش توان دفاعی بدن ، موجب افزایش خطر بازگشت دوباره نشانه های بیماری های ویروسی از جمله سرماخوردگی و سایر بیماری های عفونی می شود .

کارشناس کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی سازمان غذا و دارو گفت : عوارض مصرف دگزامتازون شامل افزایش توده چربی در صورت و بدن ، کاهش تراکم و استحکام استخوان ها و افزایش احتمال شکستگی است .

به گزارش سازمان غذا و دارو ، محمدحسینی ، جوش های پوستی ، اختلال در بهبود انواع زخم ها ، ضعف و تحلیل عضلات ، افزایش احتمال پارگی و آسیب تاندونها ، افزایش فشار خون و قند خون ، آب مروارید و افزایش فشار داخل چشم را از دیگر عوارض مصرف نابجای آمپول دگزامتازون بیان کرد .

گفته می شود که دگزامتازون و داروهای مشابه آن از دسته کورتون ‌هایی هستند که در ایران چندین برابر کشورهای پیشرفته مورد استفاده مردم قرار می ‌گیرند .

این دارو ، قوی‌ ترین دارو و دارای طولانی ترین اثر از انواع کورتون می باشد ؛ پس بنابراین اگر به سلامت خود اهمیت می دهید ، در مصرف انواع شکل های دگزامتازون ، نهایت احتیاط را داشته باشید .

منبع : ایرنا

اشتراک گذاری این مطلب در :